pescuit la "arici"

Doar pentru pescarii care spun adevarul
morocanosul
Mester
Mesaje: 261
Membru din: Lun Mar 26, 2012 10:20 am

pescuit la "arici"

Mesaj necitit de morocanosul »

Ariciul=O spirala din sarma,de care erau legate(pe firul principal) la aprox.5-6cm,aprox.6-10 carlige,ingropate in mamaliga! Desigur,metoda nu era(este) legala ,dar daca a-ti folosito ,cu ce rezultate?? Cand am incercat-o erau si pesti in lac!! Vreau sa spun ca s-au agatat din gresala,cred! Cel mai mare,400-500gr,dar in total nu mai mult de 20buc/2ani de incercat !! Rezultatele dvs? Nu ma refer la aceasta practica(ariciul,nesportiva),ci la un peste chiar prins de dvs. vreau sa cred ca sunt si pescari printre noi!! Eu am un prieten cu care mergeam la pescuit,dar nu manca peste!!
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: pescuit la "arici"

Mesaj necitit de PETRE »

la noi se spune "pescuit la bomba" acestei metode... da rezultate bune daca sunt ceva pesti in balta
morocanosul
Mester
Mesaje: 261
Membru din: Lun Mar 26, 2012 10:20 am

Re: pescuit la "arici"

Mesaj necitit de morocanosul »

Daca ai incercat,spunene si noua ce "monstru" ai prins!! Sau nu esti amator,sau daca esti macar iti place sa-maninci? Cu usturoi,nebunie curata!!
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: pescuit la "arici"

Mesaj necitit de PETRE »

Mai mare de 1kg nu am prins.... sunt pe aici prin sat vreo doi trei pescari inraiti care le au cu monstrii. Eu nu am mai fost la pescuit de vreo doi ani.... mi-a iesit microbul din mine.
Dar imi place foarte mult saramura de peste... sa nu aud de ciorba de peste in schimb.
Se frige pestele la gratar, se prepara o cantitate de apa cu sare in care se mai pun rosii coapte pisate, ardei copti si mujdei de usturoi. se taveleste biner pestele in recipientul cu saramura si se lasa acolo. Daca ai rabdare sa se raceasca si sa o tii si la frigider, saramura respectiva se face ca piftia. Este mai buna rece dar eu ne prea am rabdare si o servesc calda. Bineinteles se mai pot pune si ardei iuti, patrunjel s.a. dupa inspiratia si gustul fiecaruia.
Pofta buna!
morocanosul
Mester
Mesaje: 261
Membru din: Lun Mar 26, 2012 10:20 am

Re: pescuit la "arici"

Mesaj necitit de morocanosul »

ADMIN,reteta este perfecta! Eu am o problema:pesti mei sunt in lac(nu mai am permis valabil,rabdare) sau in magazin(deocamdata,n-am luat banii,ma multumesc sa-i privesc pe cei din acvariu).
morocanosul
Mester
Mesaje: 261
Membru din: Lun Mar 26, 2012 10:20 am

Re: pescuit la "arici"

Mesaj necitit de morocanosul »

ADMIN: Scuze,am uitat sa adaug ceva! Cred ca esti de acord ca electronica si pescuitul au ceva in comun:MULTA RABDARE!!
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: pescuit la "arici"

Mesaj necitit de PETRE »

La fiecare sfarsit de saptamana vin unii de la crescatoriile din zona cu peste proaspat si mai iau si eu din cand in cand. In rest de la magazin prefer cod-ul pentru tigaie.
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: pescuit la "arici"

Mesaj necitit de PETRE »

morocanosul scrie:ADMIN: Scuze,am uitat sa adaug ceva! Cred ca esti de acord ca electronica si pescuitul au ceva in comun:MULTA RABDARE!!
Microbul si pasiunea pentru electronica au fost todeauna pe primul loc pentru mine.... in schimb nu mai am inclinatii pentru a mai si construi cate ceva. Am ramas doar cu depanarea.
dan-a2
Mester
Mesaje: 280
Membru din: Lun Oct 10, 2011 2:07 pm
Localitate: PH

Re: pescuit la "arici"

Mesaj necitit de dan-a2 »

ADMIN scrie:la noi se spune "pescuit la bomba" acestei metode... da rezultate bune daca sunt ceva pesti in balta
Nu stiam ca ,, bomba '' e interzisa !! /207/
dan-a2
Mester
Mesaje: 280
Membru din: Lun Oct 10, 2011 2:07 pm
Localitate: PH

Re: pescuit la "arici"

Mesaj necitit de dan-a2 »

ADMIN scrie:la noi se spune "pescuit la bomba" acestei metode... da rezultate bune daca sunt ceva pesti in balta
La dvs. sunt cateva balti cu ,, renume '' (de exemplu :cea care costa 1,2 mil. si ai parte de 10 kg de peste ,chiar daca nu se prinde > parca BITINA sau alt nume > nu stiu sigur /33/ ) > stiti ceva ??
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: pescuit la "arici"

Mesaj necitit de PETRE »

Bitina, Comana, Movilita s.a. Nu cunosc tarifele, n-am fost niciodata sa platesc ci am intrat cu "pile". In rest pe Ialomita la carasel cat palma si la baraj la Dridu (acum este secat). Acolo se putea prinde platica batrana la vreo 2Kg, o bunatate rara.
dan-a2
Mester
Mesaje: 280
Membru din: Lun Oct 10, 2011 2:07 pm
Localitate: PH

Re: pescuit la "arici"

Mesaj necitit de dan-a2 »

ADMIN scrie: In rest pe Ialomita la carasel cat palma si la baraj la Dridu (acum este secat). Acolo se putea prinde platica batrana la vreo 2Kg, o bunatate rara.
Am fost la baraj la Dridu , am incercat si la ,,serparie '' (carasel cat palma) >> din pacate acum nu mai e nimic ,se lucreaza cred de vreo 2/3 ani la baraj >> trec pe la baraj cel putin de 3/4 ori pe luna !!!
De obicei fac traseul Ploiesti> Braila > Movilita > Dridu > Fierbinti > Ploiesti !!
george959
Utilizator nou
Mesaje: 13
Membru din: Lun Feb 08, 2016 1:13 pm

Re: pescuit la "arici"

Mesaj necitit de george959 »

daca apuci sa te virusezi nu mai scapi de acest microb.
imi aduc aminte de anii tineretii si pot sa spun ca am batut multe balti,ba cu trenul ,ba cu mobra.era un adevarat calvar...da am pescuit la bomba si am avut prezentari destul de frumoase undeva intre 5 si 8 kg pe langa sutele de carasi.
acum vremurile sau schimbat si odata cu vremurile si tehnica de pescuit ,sa nu mai spun de nade si momeli care fac diferenta si selectia pestilor.timpul a trecut si am ramas doar la pescuitul la stationar.(crap si amur sau ten) nu urmaresc decat prezentarile peste 5-7 kg si de regula vin.
rabdarea e insotita de pasiune si speranta....
morocanosul
Mester
Mesaje: 261
Membru din: Lun Mar 26, 2012 10:20 am

Re: pescuit la "arici"

Mesaj necitit de morocanosul »

Daca pescuiesti in crescatorii(doar),desigur,sansele unei capturi frumuoase sunt ff mari! Incearca si in zone neamenajate si pune in rucsac...multa rabdare! Fir intins! /46/
george959
Utilizator nou
Mesaje: 13
Membru din: Lun Feb 08, 2016 1:13 pm

Re: pescuit la "arici"

Mesaj necitit de george959 »

la 57 de ani,crede-ma ca o masina de teren e mai buna decat un rucsac,apoi in crescatorii nu am fost la pescuit in viata mea.este adevarat merg pe balti de concurs(carpodrom),dar in majoritatea cazurilor imi plac balti ex. Tibrinu ;
Babadac; Enisala s.a.anul trecut am fost la Bacau ,baraj Racaciuni iazul Horgesti.Este primul an in care pana acum nu am facut o partida de pescuit,semne de.....
O partida de pescuit la mine incepe cu o zi inainte de a ajunge pe balta,asa ca rabdare este.
drill-uri cat mai grele!
Scrie răspuns