Petarde din condensatori

Aici se poate discuta despre aproape orice.
Meşteru
Mester
Mesaje: 128
Membru din: Vin Aug 10, 2012 10:44 pm
Localitate: Suceava

Petarde din condensatori

Mesaj necitit de Meşteru »

A-ţi făcut petarde din condensatori? /36/
Ieri am pocnit unul de 470uF/200v punându-l invers pe tensiunea redresată de la priză, e a 2 oară când fac asta urmează /36/ să îmi fac nişte afişe cu problema asta! /23/
Sssmokin`!
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4171
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Petarde din condensatori

Mesaj necitit de PETRE »

Se mai intampla si la case mai mari /54/ Ce de fum!! /35/
Meşteru
Mester
Mesaje: 128
Membru din: Vin Aug 10, 2012 10:44 pm
Localitate: Suceava

Re: Petarde din condensatori

Mesaj necitit de Meşteru »

fumul ca fumul, dar ce miros scot /36/ /36/
Sssmokin`!
exterminatorultv
Utilizator nou
Mesaje: 95
Membru din: Vin Mai 11, 2012 9:20 pm

Re: Petarde din condensatori

Mesaj necitit de exterminatorultv »

Mestere esti ''mic copil'' in comparatie cu mine!!! /203/ Eu nu fac petarde din condensatori,eu fac tv-urile,indiferent ce marca sunt,tip ''Varza'' si marca de asemenea,tot ''Varza'' /204/ Ati auzit de aceste 2 marci si tipuri? /47/ Cred ca nu. /36/ Incercati si dvs. si va promit ca nu veti reusi. /23/
''A-i multumi pe toti este un tel care nu poate fi atins niciodata''
Meşteru
Mester
Mesaje: 128
Membru din: Vin Aug 10, 2012 10:44 pm
Localitate: Suceava

Re: Petarde din condensatori

Mesaj necitit de Meşteru »

Lasă am mi-am făcut afiş în legătură cu asta şi mi l-am pus în dreptul mesei de lucru /23/ /23/

LE: Lasă că am timp să cresc! 18/ 18/
Sssmokin`!
morocanosul
Mester
Mesaje: 261
Membru din: Lun Mar 26, 2012 10:20 am

Re: Petarde din condensatori

Mesaj necitit de morocanosul »

PT.Mesteru: Cand eram ceva mai tanar am patit si eu la fel,dupa un timp am incercat voit sa fac un BANG mare,am cuplat un cond. 100micro/25v la retea dar a sarit siguranta! Cond.sa strapuns dar fara BANG! Am fost dezamagit!
Meşteru
Mester
Mesaje: 128
Membru din: Vin Aug 10, 2012 10:44 pm
Localitate: Suceava

Re: Petarde din condensatori

Mesaj necitit de Meşteru »

tragic... eu aştept să vină un prietenaş de acasă la facultate. şi vom lua nişte condensatori de 2000uF/25v şi le dăm 54v redresaţi şi puşi invers. bineînţeles ne luăm toae măsurile de protecţie. siguranţe calculate şi calibrate, un geam de plexiglas şi de astea /204/
Sssmokin`!
morocanosul
Mester
Mesaje: 261
Membru din: Lun Mar 26, 2012 10:20 am

Re: Petarde din condensatori

Mesaj necitit de morocanosul »

Pt.Mesteru:Cand ai pocnit condul.de 470uF,cat de tare a facut bang? Compara cu ceva cunoscut. Daca chiar incerci varinta "Fat boy" si chiar reusesti,cred ca zgomotul nu va fi doar 4 ori mai mare,atentie la geamuri! Cred ca-l vei detona in spatiu deschis! Desi la aceea U,nu e 100% sigur ca obtii ce ti-ai propus! Daca reusesti,fa o poza cu ce mai ramane si descrie experimentul sa stim si noi de ce sa ne ferim! (De ce NU ar fi recomandat sa facem greseli). Asteptam!
Meşteru
Mester
Mesaje: 128
Membru din: Vin Aug 10, 2012 10:44 pm
Localitate: Suceava

Re: Petarde din condensatori

Mesaj necitit de Meşteru »

Păi ăla de 470uf pe 400v pus invers a făcut ca o petardă. I-a trezit pe ai mei din somn. Fac fotografii la experiment când va fi.
Sssmokin`!
morocanosul
Mester
Mesaje: 261
Membru din: Lun Mar 26, 2012 10:20 am

Re: Petarde din condensatori

Mesaj necitit de morocanosul »

Mestere , nu ne mai spui nimic de proiectul atomic cu 2000uF? Asteptam ceva vesti!
Meşteru
Mester
Mesaje: 128
Membru din: Vin Aug 10, 2012 10:44 pm
Localitate: Suceava

Re: Petarde din condensatori

Mesaj necitit de Meşteru »

Nu am avut timp de distracţii de genul când v-a fi vreme o să fac o filmare. sunt ocupat niţel cu facultatea acum. Lucrez la licenţă. /23/
Sssmokin`!
electron49
Mester
Mesaje: 208
Membru din: Dum Apr 01, 2012 11:14 am
Localitate: piatra neamt

Re: Petarde din condensatori

Mesaj necitit de electron49 »

prin anii 1975 aveam un client care ma tot deranja in atelier.nu puteam scapa de el nicicum.dupa ce ca statea pe capul meu mai lua si piesele de pe masa de lucru si se juca cu ele.dar intr-o zi am incarcat cativa condesatori de 100 micro/380v( care ii foloseam pe filtraj la tv cu tuburi) si iam pus la indemana clientului meu si in cel mai scurt timp a parasit atelierul tipand si astfel am putut lucra linistit.
Meşteru
Mester
Mesaje: 128
Membru din: Vin Aug 10, 2012 10:44 pm
Localitate: Suceava

Re: Petarde din condensatori

Mesaj necitit de Meşteru »

idee buna, /36/ /36/
Sssmokin`!
dan-a2
Mester
Mesaje: 280
Membru din: Lun Oct 10, 2011 2:07 pm
Localitate: PH

Re: Petarde din condensatori

Mesaj necitit de dan-a2 »

electron49 scrie:prin anii 1975 aveam un client care ma tot deranja in atelier.nu puteam scapa de el nicicum.dupa ce ca statea pe capul meu mai lua si piesele de pe masa de lucru si se juca cu ele.dar intr-o zi am incarcat cativa condesatori de 100 micro/380v( care ii foloseam pe filtraj la tv cu tuburi) si iam pus la indemana clientului meu si in cel mai scurt timp a parasit atelierul tipand si astfel am putut lucra linistit.
Eu eram mai sadic > le dadeam colegelor din liceu sa/i studieze !! /208/
morocanosul
Mester
Mesaje: 261
Membru din: Lun Mar 26, 2012 10:20 am

Re: Petarde din condensatori

Mesaj necitit de morocanosul »

Ideea mi se pare f.buna,este o metoda "ecologica",vreau sa spun ca asa nici nu jignesti pe nimeni,dar singur isi va da seama ca nu prea are ce cauta daca nu este invitat!
Scrie răspuns