Profesiile liberale risca sa dispara...

Aici se poate discuta despre aproape orice.
Avatar utilizator
ANDRASONI
moderator
Mesaje: 1325
Membru din: Mie Oct 12, 2011 11:33 am
Localitate: CLUJ-NAPOCA
Contact:

Profesiile liberale risca sa dispara...

Mesaj necitit de ANDRASONI »

In disperarea ANAF-ului de a colecta bani cu orice pret, au mai inventat o "treaba" care ne afecteaza grav si in mod direct pe multi dintre noi.Si asa nivelul de lucru este foarte scazut, tot ce vom face o sa-i dam la stat.Inca o aberatie ca si cea cu impozitarea bacsisului.O sa ne rada toata Europa si cu c**u'.Daca asta inseamna "integrare"..., nu merci!.Si asta in timp ce Klaus vegheaza in tacere la "lucrul bine f***t".
Profesiile liberale riscă să dispară. Atac fără precedent din partea Fiscului


Ministerul Finanţelor Publice intenţionează să anuleze printr-o Hotărîre de Guvern prevederea din normele de aplicare ale Codului Fiscal care spune că profesiile liberale nu sunt activităiți dependente.

Practic, prin această modificare care atentează direct la independenţa unor profesii liberale recunoscute în toate ţările civilizate, se vrea angajarea profesioniştilor cu contract individual de muncă.

"Atragem atentia asupra pericolului iminent, de o gravitate extremă, cu privire la independenta si chiar existenta profesiilor liberale si a drepturilor de autor. ", spune Cristian Pârvan, preşedintele Patronatului Serviciilor Private din Romania (PSPR).

Miza Fiscului este creşterea taxelor plătite de profesiile liberale la nivelul unor angajaţi obişnuiţi, în ciuda faptului că activitatea acestora are un caracter specific, bazat pe colaborări multiple, pe consultanţă şi pe relaţii de parteneriat, nu de dependenţă ca în cazul salariaţilor.

In cazul reconsiderarii unei activitati ca activitate dependenta, impozitul pe venit si contributiile sociale obligatorii, stabilite potrivit legii, vor fi recalculate si virate, fiind datorate solidar de catre platitorul si beneficiarul de venit. In acest caz se aplica regulile de determinare a impozitului pentru veniturile din salarii realizate in afara functiei de baza.

PLANUL DETALIAT al Finanţelor, cu toate modificările preconizate prin Proiectul de Hotărâre pentru modificarea şi completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr.571/2003 privind Codul fiscal, poate fi văzut AICI

Ministerul Finantelor nu este la prima încercare de acest gen, de desfiinţare a caracterului liberal al unor profesii specifice. Finanţele au mai incercat si in 2011 sa reglementeze reclasificarea activitatilor independente in activitati dependente.

Potrivit Patronatului Serviciilor Private din Romania, caracterul independent al profesiei liberale este reglementat prin lege specifică.


...Tare, nu?

sursa : "Revista presei"
"In timp ce faptele sunt rigide,adevarul este flexibil."Edward A.Murphy
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Profesiile liberale risca sa dispara...

Mesaj necitit de PETRE »

Las' ca daca nu le convine o facem la negru.....abia astept.
Avatar utilizator
ANDRASONI
moderator
Mesaje: 1325
Membru din: Mie Oct 12, 2011 11:33 am
Localitate: CLUJ-NAPOCA
Contact:

Re: Profesiile liberale risca sa dispara...

Mesaj necitit de ANDRASONI »

Am fost criticat pt faptul ca nu am inteles ca la profesii liberal intra doar avocati, notari, medici cu cabinete particulare, mediatori, etc..., si nu noi.Daca se citeste cu atentie legea in materie, iti dai seama ca in ceea ce priveste definirea si diferentierea intre "profesie liberala" si PFA este foarte ambigua si interpretabila, lasand loc pt. o "mica modificare" prin care sa ne bage pe toti la gramada...oricum, nivelul solicitarilor pentru service electronice (si prestari servicii in general) , a scazut dramatic de unde naiba sa platesti toate impozitele, CNAS, cheltuieli pt. atelier, chirie, etc...Eu zic ca acest proiect de lege este doar primul pas pt. ceea ce va urma, sa dea D-zeu sa gresesc.Sa stiti ca nu sunteti singurul care s-a gandit la "negru" dar eu nu-mi pot permite asta din motive obiective.In loc sa te stimuleze sa lucrezi, astia nu mai stiu cum sa te f*** ca sa-si cumpere Nuti Vuittoane si Nichita sa-si supravegheze fufa si frustrarile, sa facem autostrazi in zeci de ani la cele mai scumpe preturi din lume.Klaus "vegheaza" suveran in liniste.Macar nu mai avem "circul" mediatic penibil facut de Bashescu si "gasca" in ultimii 10 ani...Sa auzim numai de bine!
"In timp ce faptele sunt rigide,adevarul este flexibil."Edward A.Murphy
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Profesiile liberale risca sa dispara...

Mesaj necitit de PETRE »

Avand in vedere ca majoritatea oamenilor considera ca a plati o reparatie de 100 lei este prea mult, probabil ne vor baga in aceeasi oala. Prea multi considera ca "pentru cateva lipituri" luam prea multi bani si traiesc cu impresia ca "traim bine". Ca sa nu mai spun despre cazuri unde reparatia ar putea fi mult mai mult costisitoare.
Nu vor avea nici o jena in a ne taxa, cum nu a avut nici boc cu taxa forfetara.
Scrie răspuns