JAPONIA SI MUSULMANII

Aici se poate discuta despre aproape orice.
Avatar utilizator
ANDRASONI
moderator
Mesaje: 1325
Membru din: Mie Oct 12, 2011 11:33 am
Localitate: CLUJ-NAPOCA
Contact:

JAPONIA SI MUSULMANII

Mesaj necitit de ANDRASONI »

JAPONIA şi MUSULMANII

Probabil că legiuitorii japonezi moştenesc ceva din codurile mai vechi, de pe vremea când Japonia era un tărâm închis pentru orice străin, lucru pe care noi l-am uitat cu desăvârşire, nu numai în materie de legi.
Mare păcat, puteam trăi şi noi fără grijă de viitorul copiilor noştri!!!!!
#1. Aţi citit vreodată în vreun ziar, că un lider politic sau un prim-ministru dintr-o naţiune islamică să fi vizitat Japonia ?
#2. Aţi întâlnit vreodată ştirea că şahinşahul Iranului sau vreun prinţ din Arabia Saudită să fi vizitat Japonia ?
#3. Japonia este o ţară care ţine Islamul dincolo de ţărmurile sale.
#4. Japonia a pus restricţii stricte asupra Islamului şi a tuturor musulmanilor.
Motivele sunt:

a) Japonia este singura ţară care nu dă cetăţenie la musulmani.
b) În Japonia nu se acordă rezidenţă permanentă pentru musulmani.
c) Există o interdicţie severă de propagare a Islamului în Japonia.
d) În Universităţile din Japonia, nu se predă araba sau orice limbaj islamic.
e) Nu se poate importa „Coranul”, publicat în limba arabă.
f) Conform datelor publicate de guvernul japonez, le-a fost dată viză de rezidenţă temporară pentru numai 2 sute de mii de musulmani, care au avut nevoie să studieze Legea japoneză a bogăţiilor naturale (sau legea funciară? - the Japanese Law of the Land). Aceşti musulmani au trebuit să vorbească japoneza şi să practice ritualurile lor religioase numai în casele lor.
g) Japonia este singura ţară din lume, care are un număr neglijabil de ambasade ale ţărilor islamice.
h) Poporul japonez nu este atras de Islam.
i) Rezidenţii musulmani care locuiesc în Japonia sunt angajaţi ai companiilor străine.
j) Chiar şi vizele de lucru nu sunt acordate pentru medici musulmani, ingineri sau manageri, trimiși de companiile străine.
k) În companiile japoneze, se menţionează în regulamentele interne, că musulmanii nu pot aplica pentru un loc de muncă.
l) Guvernul japonez este de părere că musulmanii sunt fundamentalişti şi nici chiar în epoca globalizării nu sunt dispuşi să schimbe legile lor musulmane.
m) Musulmanii nici nu se pot gândi cu privire la închirierea unei case în Japonia.
n) Dacă cineva ştie că vecinul său este un musulman, tot cartierul rămâne în alertă.
o) Nimeni nu poate iniţia o celulă islamică sau „Madarsa” Arabă, în Japonia
p) Nu se aplică legea islamică (Sharia) în Japonia.
q) În cazul în care o femeie japoneză se căsătoreşte cu un musulman, atunci ea este considerată proscrisă pentru totdeauna.
r) Potrivit d-lui Komico Yagi (şef de departament la Universitatea din Tokyo) „Există un cadru de spirit în Japonia că Islamul este o religie foarte îngustă la minte şi trebuie să stai departe de ea.”
s) Jurnalistul independent Mohammed Juber a făcut un turneu în mai multe ţări islamice după 9/11 precum şi în Japonia. El a descoperit că japonezii erau încrezători că extremiştii nu ar putea face nici un rău în Japonia.



Sursa: http://www.amosnews....amul-2015-01-16
"In timp ce faptele sunt rigide,adevarul este flexibil."Edward A.Murphy
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: JAPONIA SI MUSULMANII

Mesaj necitit de PETRE »

da' nici japonezii nu au ce cauta la musulmani (cred)
n-avem cum calca niciodata pe urmele japonezilor.....avem prea multi hoti si destui prosti
Avatar utilizator
ANDRASONI
moderator
Mesaje: 1325
Membru din: Mie Oct 12, 2011 11:33 am
Localitate: CLUJ-NAPOCA
Contact:

Re: JAPONIA SI MUSULMANII

Mesaj necitit de ANDRASONI »

Ar fi surprinzator sa va spun ca o somitate in domeniul UFO (OZN), afirma ca daca o civilizatie extraterestra ar vrea sa contacteze pamantenii, i-ar alege in primul rand pe japonezi.Interesant, nu?...Cel putin ,din multe puncte de vedere, este explicabil.In ceea ce priveste Europa, eu(asta e o parere pur personala) cred ca ar fi interesati de tarile nordice :Suedia, Norvegia, Finlanda. Atat despre acestea mentionate cat si despre Japonia, nu am avut privilegiul sa le vad , cei care le-au vazut, fara exceptie au spus: " trebuie sa vezi ca sa crezi..." .Te poti uita pe net..., dupa care din greseala te uiti pe tv. si vezi Stirile (dezastrele)de la Pro xx sau Ant x, si de unde ai fost virtual, te intorci cu 50 de ani in urma.Cum ar spune copii nostri : "naspa" , nu?
"In timp ce faptele sunt rigide,adevarul este flexibil."Edward A.Murphy
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: JAPONIA SI MUSULMANII

Mesaj necitit de PETRE »

Scrie răspuns