Unde ati facut si cum v-a placut in armata.

Aici se poate discuta despre aproape orice.
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Unde ati facut si cum v-a placut in armata.

Mesaj necitit de PETRE »

Personal pot sa va spun ca mi-a pus D-zeu mana in cap. Am fost recrutat din Bucuresti si probabil din cauza inclinatiilor pe care le aveam am nimerit la un batalion din Orastie (pe atunci de securitate) la un pluton de transmisiuni. Am mancat 8 luni de armata ca la regulament in care am facut bineinteles sectoare la greu dar si pregatire de specialitate, practic faceam ore ca la scoala cu pauza de zece minute.
Dar urmatoarele 8 luni pot sa spun ca am trait ca un imparat, 8 ore tura la statia radio, 8 ore program de voie si alte 8 ore program de odihna. Singurul lucru ce ne lipsea doar ca nu aveam si ceva fete pe acolo sau macar sa putem noi iesi cand avem chef.
Nu stiu cum a fost pentru voi dar pentru mine armata a fost o adevarata experienta de viata in primul rand m-a ajutat sa ma hotarasc asupra domeniului electronicii (pana atunci doar cochetam cu aceasta).
methanol
Utilizator nou
Mesaje: 30
Membru din: Sâm Oct 01, 2011 10:24 am

Re: Unde ati facut si cum v-a placut in armata.

Mesaj necitit de methanol »

intre ce ani?
Daca ceva functioneaza, nu-i bine sa-l repari.(Edward A. Murphy)
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Unde ati facut si cum v-a placut in armata.

Mesaj necitit de PETRE »

A, am uitat sa pun, am terminat in martie '89.
PINTI
Utilizator nou
Mesaje: 31
Membru din: Joi Oct 27, 2011 9:49 am

Re: Unde ati facut si cum v-a placut in armata.

Mesaj necitit de PINTI »

Tot la transmisiuni am facut si eu, tot radiotelegrafist si tot in ture la statia radio. Am facut in Bucuresti, undeva pe soseaua spre Magurele. Ciclul I a fost exact cum l-ai descris. Ai omis sa pomenesti de chinuitoarele ore de radiotelegrafie la sala, atunci cand invatam alfabetul Morse, cu castile pe urechi, cu creionul bine ascutit in mana, radiograma pe masa, si un somn dulce care te facea sa ramai in urma cu receptia. Trezirea se facea instantaneu cu ajutorul unor sunete lungi si ascutite trimise in casti de catre sergentul vigilent aflat la catedra. Ce viata urata !!!!
Ciclul II a fost Raiul de pe pamant. Eram la statia de amplificare a unitatii. Mai puneam niste muzica, dai dadeam un film pentru pufani, mai reparam cate un televizor la cate un ofiter etc. Nu tu program, nu tu apeluri,nu tu garda, nu tu alarme. In schimb erau invoiri, permisii, haine civile, comunicatii telefonice cu parintii in fiecare seara. Ce viata frumoasa !!!
Adevarat este ca armata te forma ca om. I-ti intarea caracterul, te facea sa ai acel spirit de echipa, sa te ajuti unul cu altul incepand de la imprumutul unei tigari Carpati sau a impartirii pachetului primit de acasa, pana la unele lucruri grele pe care nu reuseai sa le faci fara un coleg. Plecai de acasa copil si te intorceai barbat.
Am terminat in 1984
Inchei cu o expresie celebra a armei transmisiuni: ATENTIE DUSMANUL ASCULTA!
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Unde ati facut si cum v-a placut in armata.

Mesaj necitit de PETRE »

Pentru mine chiar nu au fost chinuitoare orele la sala de clasa, eram constient ca daca voi invata imi voi asigura un loc cald pe viitor si mai mult decat atat imi placea foarte mult.
Odata am racit foarte tare si de frica sa nu pierd predarea unei litere noi, nici nu m-am dus la infiermerie pentru ca puteau sa ma interneze si sa raman in urma.
Am terminat cu clasa a 2-a dar nu stiu cum m-as mai descurca acum deoarece au trecut atatia ani. Probabil dupa o anumita perioada de antrenament mi-as reveni.
PINTI
Utilizator nou
Mesaje: 31
Membru din: Joi Oct 27, 2011 9:49 am

Re: Unde ati facut si cum v-a placut in armata.

Mesaj necitit de PINTI »

Identic si la mine. Tot cu clasa II am terminat iar de atunci nu am mai exersat deloc. Nu stiu daca mai putem recupera asa de usor cele uitate. Intervine totusi o varsta. Si tinand cont ca alfabetul Morse este pe cale de disparitie ( nu stiu daca se mai foloseste undeva) nu cred ca mai merita efortul.
stk
Utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: Vin Ian 06, 2012 5:35 pm
Localitate: reghin mures
Contact:

Re: Unde ati facut si cum v-a placut in armata.

Mesaj necitit de stk »

Da,mă prezint şi eu din 96 făcut armata şi binenţeles tot la transmisiuni la radiotelegrafişti(morse) la topraisar în dobrogea.
M-ia placut enorm fiind rezultatul spre avantajul meu din cauza că am etnie maghiară nu eram văzut bine în unitate cît că eram pe locul 1si mă duceau la concurs.Sîcîieli luam angro dar în general faţă de alţii o duceam bine în clasă.Dădeam lecţii.La centrala unitătii nu m-au pus din cauza etniei(să nu vînd ardealul la unguri).Grad nu mi-au dat dar functie cît cuprinde(nu că aş fi dorit).
Şi aşa am terminat armata cu amintiri plăcute şi neplăcute şi cu o gamă mare de cunoştinţă.Uit să precizez ce sa menţionat mai sus în legătură cu actuala folosire a sistemului morse,ţin să menţionez după informaţile actuale pe diferite nave şi submarine se ţine ca rezervă aparatele morse din cauza defecţiunii vreun satelit sau nefuncţionarea ei se pune in funcţiune tradiţionala aparatură cu Unde.
-.-././.-./-.-././..
exterminatorultv
Utilizator nou
Mesaje: 95
Membru din: Vin Mai 11, 2012 9:20 pm

Re: Unde ati facut si cum v-a placut in armata.

Mesaj necitit de exterminatorultv »

V-am citit mesajele d-le Admin,sunte-ti ''tare'' intr-ale meseriei.
''A-i multumi pe toti este un tel care nu poate fi atins niciodata''
Meşteru
Mester
Mesaje: 128
Membru din: Vin Aug 10, 2012 10:44 pm
Localitate: Suceava

Re: Unde ati facut si cum v-a placut in armata.

Mesaj necitit de Meşteru »

Sincer la vârsta mea, şi uitându-mă în jur la toţi cei de vârsta mea care sunt vagabonţi(o parte din ei) care beau, fumează, caută scandal /20/ , parcă tind să spun că era mai bine dacă era armata obligatorie... poate îi mai educa puţin.... Şi eu aş fi vrut să fac armata...... /26/
Sssmokin`!
exterminatorultv
Utilizator nou
Mesaje: 95
Membru din: Vin Mai 11, 2012 9:20 pm

Re: Unde ati facut si cum v-a placut in armata.

Mesaj necitit de exterminatorultv »

Meşteru scrie:Sincer la vârsta mea, şi uitându-mă în jur la toţi cei de vârsta mea care sunt vagabonţi(o parte din ei) care beau, fumează, caută scandal /20/ , parcă tind să spun că era mai bine dacă era armata obligatorie... poate îi mai educa puţin.... Şi eu aş fi vrut să fac armata...... /26/
Draga Mestere,nu sunt un nostalgic dupa vremurile apuse dar cred ca era bine sa fie Armata obligatorie,ai dreptate,mai aveam si noi amintiri-si erau frumoase.Acum trecand la paragraful doi,armata nu poate educa un om,el se educa singur-parerea mea. /61/ Cred ca imi dati dreptate /61/ Pe atunci se spunea ''cine face armata e barbat copt''. /36/ Ma bucur pentru tine ca te ocupi cu treburi serioase si nu esti precum altii cum ai postat mai sus /202/ /206/ 18/ .Va doresc tuturor toate cele bune!
''A-i multumi pe toti este un tel care nu poate fi atins niciodata''
aurelpetru
Utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Iun 30, 2012 12:01 pm

Re: Unde ati facut si cum v-a placut in armata.

Mesaj necitit de aurelpetru »

Frumoase amintiri! Am facut armata la Capu Midia Navodari, morse una-ntruna, 1989.
Bafta tuturor!!!
/46/
oldtibu23
Utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: Dum Sep 08, 2013 9:23 am

Re: Unde ati facut si cum v-a placut in armata.

Mesaj necitit de oldtibu23 »

am facut armata la diribau la mina in petrosani nu am vazut arma decat la poligonul garzilor patriotice si asa am avut calicativ fb dar am mancat instructie de front cat a incaput.eram bun la treaba asta si au vrut sa ma trimita la scoala deapv dar aveam o mandra acolo si nu am vrut sa o las singura desi la finele armatei nu o mai cunosteam.am iubit armata si zilele astea de ziua nationala cand am vazut defilarea si demonstratiile garzii am lacrimat pentru ca eu am fost un inpatimit al instructiei de front!
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Unde ati facut si cum v-a placut in armata.

Mesaj necitit de PETRE »

Si pe mine m-a emotionat defilarea de 1 decembrie. Am vazut pe un forum concurent, in legatura cu subiectul defilarea, postari ala multor frustati care discreditau in mod umilitor armata romana. Nu ca as fi eu cel mai patriot dar sa arunci cu noroi in tot ce te inconjoara este ca si cum te-ai caca in sufragerie.
morocanosul
Mester
Mesaje: 261
Membru din: Lun Mar 26, 2012 10:20 am

Re: Unde ati facut si cum v-a placut in armata.

Mesaj necitit de morocanosul »

@Mestere:Foarte bine zis /202/ ! @exterminatorultv:Sunt de acord cu tine,cu o exceptie:Daca nu te educa,macar te invata ce inseamna CAMARADERIA,lucrul in echipa /203/ ,când am facut eu(83-84),la Cluj(Someseni),la baza de reparatii tehnica a Armatei a IV,in perioada de 6 saptamani de "instructie",mancam FU--I pe paine!! Pe langa obisnuitele porcarii cu "scoala de soferi" cu valiza pe sub paturi,raportul la felinar,si ,desigur,la întrebarea sergentului:Cine a jucat fotbal cu bocancii mei?,cate o data mai trebuia sa-ti asumi raspunderea! Desi nu era adevarat,trebuia sa fie luna si bec a doua zi ! Metoda lor preferata:Aveti soareci in dormitor,aduceti apa!(2 butoaie,sa scapam de soareci /204/ ),dupa ce le rasturnam pe jos,trbuia adunata si când se usca,trebuia ceruita pardoseala(desi era ciment ),când terminai aceste operatiuni,urma lustruita /2/ ,prin tehnici specifice ,te intindeai pe o patura veche si prin miscari stanga-dreapta a mainilor si picioareloriesea lustrul necesar !Credeau ca au castigat /25/ (veteranii),dar dupa regula:Greseste unul,platiti toti / ,deja am inceput sa formam o adevarata echipa!! Aveai dreptul sa raportezi abuzurile ,dar atunci aveai viata nu doar NASOLA,ci avansai la, AL DRACULUI DE NASOALA!! .Si multe altele...Desigur, au fost si amintiri frumoase !
savu
Utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: Mar Ian 29, 2013 2:10 pm

Re: Unde ati facut si cum v-a placut in armata.

Mesaj necitit de savu »

Am facut armata la Vanju Mare,au trecut repede 9 luni,la Infanterie,a fost chiar frumos la 19-20 ani.O experienta pe care nu o uiti niciodata. /202/
Scrie răspuns