Cum scriem corect

Este bine sa il cititi, putem deveni prieteni buni.
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Cum scriem corect

Mesaj necitit de PETRE »

Este plin net-ul de utilizatori care nu stiu sa scrie corect (inclusiv pe acest forum) si care scriu niste cuvinte la care trebuie sa intuiesti ce au vrut sa spuna. Imaginea de mai jos scuteste de multe explicatii.
Fişiere ataşate
cum scriem corect.jpg
cum scriem corect.jpg (44.37 KiB) Vizualizat de 10670 ori
adina72
Utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: Mie Feb 04, 2015 7:26 am

Re: Cum scriem corect

Mesaj necitit de adina72 »

De asemenea, putini stiu care e diferenta dintre nicio / nici o si niciun / nici un
Atunci cand "un" sau "o" sunt numerale, se scrie dezlegat: nici un caine / nici o vrabie nu merita sa stea afara pe vremea asta
Se scrie legat cand inseamna 0: nicio picatura n-a cazut azi; niciun nor nu zboara pe cer
Avatar utilizator
ANDRASONI
moderator
Mesaje: 1325
Membru din: Mie Oct 12, 2011 11:33 am
Localitate: CLUJ-NAPOCA
Contact:

Re: Cum scriem corect

Mesaj necitit de ANDRASONI »

De multe ori i-am corectat pe "navigatorii" de pe acest forum si nu numai..., m-am ales cu eticheta "rautati marca Andrasoni" , sau ca am "fixuri" cu gramatica si remarci de genul :"aici nu-i forum de gramatica"...,acuma , sa ma ierte D-zeu, dar n-am cerut "filosofii" gen Patapievici (si cu asta am ceva de cand a "constatat" ca Eminescu "nu mai e la moda"..., atunci sa-l citeasca pe Liviu Andrei ca abjectiile lui asta sunt la moda).Nu sunt decat chestiuni elementare care se invata in clasele primare.Si sa nu mai vorbim de topica frazei...
"In timp ce faptele sunt rigide,adevarul este flexibil."Edward A.Murphy
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Cum scriem corect

Mesaj necitit de PETRE »

Virgula sau punctul se pun imediat dupa cuvant, fara spatiu.
Intodeauna dupa virgula sau punct se lasa un spatiu.

Exemplu:
Corect: Am vrut sa plec la munte, insa am renuntat.
Gresit: Am vrut sa plec la munte ,insa am renuntat .
Scrie răspuns