Caliopi
Utilizator nou

CENTRALA PE GAZE NU FUNCTIONEAZA PE GENERATOR ELECTRIC

Mie Sep 19, 2018 7:46 am

Va salut cu respect
Reîncalzesc "ciorba "  nefunctionarii unei centrale termice pe gaz  pe un generator  ,fiindcă sunt pătit ..
  Despre RETEAUA ELECTRICA
- Instalatia electrica  a casei  nu are  impamăntare  iar ,la prize nu am decat Fază si Nul  de serviciu,asta de vreo 40 de ani.  La montarea ,anul asta,  a  unui BMP  exterior,  de catre IRE   , au fost obligati sa  monteze  o priza de impămăntare  ,dar firul cu  nulul de protectie  rezultat  a  fost  lasat in aer, neavănd la ce sa fie legat
- In aceste conditii, centrala a mers perfect  , conditia fiind  introducerea corecta a stecherului centralei in priza conform fisei tehnice (in caz contrar,  centrala  cupla, aveam afisaj dar lipsea flacăra)
  DESPRE GENERATORUL RECENT ACHIZITIONAT
Este un generator monofazic de 2800 w -putere maxima ,cu AVR. marca Gospodarul Profesionist GP-3500.
-  Iesirea generatorului  am cuplat-o la un comutator cu came  manual  1-0-2  cu  doua sectiuni,   care separa perfect  Faza si Nulul retelei  de iesirea generatorului.,, comutator montat inaintea tabloului cu sigurante din casa.   Nici  carcasa generatorului nu este  legata la impămantare  .
-  In aceste conditii, toti consumatorii functioneaza bine pe generator, cu exceptia centralei  ,la care, de data asta   NU  se aprinde display-ul, doar se aude un băzâit la pompă
-  Cu siguranta, este vorba de lipsa Nulului  de serviciu  ,problema caracteristica generatoarelor monofazice  .Imi poate spune cineva, dupa o schemă verificata, cum sa rezolv problema  ? La acest  subiect am vazut pe alte site-uri mai multe solutii, mi s-a părut ca ar fi doar teoretice ,fara finalizare in  practica, dar poate gresesc. Nu de alta dar bine iarna si nepoata va sta la mine :-)
Multumesc frumos
0 x

Gicu
Sponsorul PowerForum.ro

Pană dai de un raspuns bun, ia de aici un banc!

Sotia catre sot:
– Am doua vesti pentru tine, una proasta si una buna.
– Spune-le.
– Te parasesc!
– Asa si vestea proasta?

Înapoi la “Electronice diverse”