Realizare cablaj

Aparatura, montaje, orice care nu se incadreaza in forumurile de mai sus.
morocanosul
Mester
Mesaje: 261
Membru din: Lun Mar 26, 2012 10:20 am

Realizare cablaj

Mesaj necitit de morocanosul »

Care este cea mai simpla metoda,mijloacele necesare pt. a realiza un cablaj imprimat? (nepretentios,ca aspect grafic al traseelor,etc)
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Realizare cablaj

Mesaj necitit de PETRE »

Eu le desenam (pe timpuri) cu oja de unghii si le corodam cu acid azotic. Tatonam concentratia acidului astfel incat nu coroda violent dar nici prea lent deoarece riscam sa nu mai ramana nimic pe placa.
Am intelesc ca acum ar exista niste markare speciale pentru desenare cablaje, dar ar fi recomandat a se coroda cu clorura ferica.
Meşteru
Mester
Mesaje: 128
Membru din: Vin Aug 10, 2012 10:44 pm
Localitate: Suceava

Re: Realizare cablaj

Mesaj necitit de Meşteru »

Cablajele simple le fac cu ojă(cele cu maxim 5 componente) restul desenez cablajul în Altium Designer merg în oraş scot la imprimantă cu laser. După transfer pe hârtie cu fierul de călcat. Există şi metoda cu markerul ăla de cd-uri. Sunt metode şi metode.
Sssmokin`!
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Realizare cablaj

Mesaj necitit de PETRE »

Ei, asta cu fierul de calcat nu o stiam /26/
Meşteru
Mester
Mesaje: 128
Membru din: Vin Aug 10, 2012 10:44 pm
Localitate: Suceava

Re: Realizare cablaj

Mesaj necitit de Meşteru »

Până acum 2 ani nici eu nu ştiam... Ies uneori incredibil de bine!
Sssmokin`!
mincior
Utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: Mar Sep 18, 2012 10:50 pm

Re: Realizare cablaj

Mesaj necitit de mincior »

Eu am incercat diverse metode si materiale pentru realizarea de cablaje. Dupa multi bani aruncati pe tot felul de folii speciale pentru realizat cablaje, am descoperit ca folia autocolanta de vinyl folosita pentru inscriptionari de reclame pentru vitrine (pentru masini de taiat vinyl) este foarte buna pentru realizat cablaje. Dupa ce am perfectionat tehnica si am descoperit care sunt cele mai bune folii de vinyl (vinyl sticker) am postat pe site-ul meu personal un ghid pentru realizarea de cablaje simplu placate si unul pentru dublu placate. Cei interesati pot vizita site-ul la adresa: http://electroni-city.com
Cristi_Ciobanu
Utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: Lun Aug 10, 2015 8:32 am

Re: Realizare cablaj

Mesaj necitit de Cristi_Ciobanu »

Ca si metoda ieftina: Desenam traseul cu smoala dizolvata in benzina, lasam sa se intareasca si apoi scufundam totul in acid azotic. Procesul de corodare dura intre 10 si 20 de minute, in functie de cat de concentrat sau vechi e acidul. Ulterior, cand am trecut la montaje mai inghesuite, foloseam o folie (cca 6 RON bucata A4), pe care o scoteam la imprimanta laser, o imprimam pe cablaj cu fierul de calcat, dezlipeam folia de transfer si scufundam in clurura ferica (undeva la 12 RON jumatea de litru). Procesul cu clorura ferica dureaza cam 20-40 de minute, in functie de concentratie si de cat de mult a fost folosita. (precizez ca atat acidul cat si clorura ferica se poate utiliza de mai multe ori). Mare atentie sa nu inhalati noxele: dureri de plamani, stari nasoale, etc. Recomand, totusi, pentru cine are un CNC, sa isi graveze. E mai safe.
Scrie răspuns