Taiere policarbonat celular

Aparatura, montaje, orice care nu se incadreaza in forumurile de mai sus.
morocanosul
Mester
Mesaje: 261
Membru din: Lun Mar 26, 2012 10:20 am

Taiere policarbonat celular

Mesaj necitit de morocanosul »

Pentru un anumit proiect as avea nevoie de o idee,trebuie sa tai niste plastic(pcb),celular,10*10 mm(celula) lungime 30-70 cm! As vrea sa-tai cu fir reziztiv(nichelina,manganina...).Intrebare:la lungimea asta ce as putea folosi? Stiu ca se deformeaza (nichelina)la incalzire,de aceea va intreb daca exista o solutie! Taierea se face de sus in jos. Sau o alta solutie(mecanica,dar de precizie,fara mari pierderi),aici ma refer la o taietura cat mai dreapta fara sa-mi ia 5 mm. Mercy.
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Taiere policarbonat celular

Mesaj necitit de PETRE »

Eu as cauta un minigater folosind panza subtire cu videa.....nichelina este indicata la polistiren din cate stiu eu (n-am folosit niciodata).....oare cu cater-ul nu merge?
morocanosul
Mester
Mesaje: 261
Membru din: Lun Mar 26, 2012 10:20 am

Re: Taiere policarbonat celular

Mesaj necitit de morocanosul »

@ADMIN: Am o firma(vecini) care se ocupa cu taierea polistirenului in diverse forme complicate,cu ajutorul laserului(ei fac productie),metoda cu cutterul o folosesc acum,dar necesita MULTA,MULTA...MULTA atentie si indemanare,trebuie sa iasa cu precizie(dimensiunile pieselor),daca intro parte ai gresit(taiat prea mult)>rebut!Ceea ce este cu plus se poate aduce la dimensiune.Rebuturile>costuri suplimentare,timp irosit si ca bonus salar diminuat! Cu cutterul obtii precizia necesara(max.o,5mm),dar treaba asta cere timp,rabdare(tutun,optional) si cafea(optional) si mult calm! Ma gandeam la o varianta ceva mai rapida(nu stiu cum taie producatorul,taietura iese perfecta)! Mercy.
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Taiere policarbonat celular

Mesaj necitit de PETRE »

acum m-ai facut curios.....ce construiesti?
morocanosul
Mester
Mesaje: 261
Membru din: Lun Mar 26, 2012 10:20 am

Re: Taiere policarbonat celular

Mesaj necitit de morocanosul »

@ADMIN: In esenta,este vorba de o cuva de aluminiu,sectiune transversala trapezoidala,vopsita negru,imbracata in policarbonat(izolatie termica),practic este vorba de o instalatie de producerea apei calde menajere care in perioada mai-oct. asigura apa calda ,acum suntem in teste,(primele rezultate sunt promitatoare),apa la iesire utilizator a ajuns la 51 grade,trebuie precizie pt ca altfel se aduna errorile si tot ansamblul este(deocamdata calculat,la anumite dimensiuni).Probabil nu pare importanta precizia la exterior,dar cand lucrezi cu AL(partea esentiala) ai niste cote,nerespectate...! Chestia cu PCB-ul este pt.exterior dar trebuie sa respecte niste dim.stricte(calcule complicate de termodinamica...etc.+aspectul exterior. Desigur ca nu vezi cu ochiul liber si daca erroarea ar fi de 2cm.
Scrie răspuns