Programare PIC

Aparatura, montaje, orice care nu se incadreaza in forumurile de mai sus.
tarabostes
Utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: Mie Dec 19, 2012 1:35 pm
Contact:

Programare PIC

Mesaj necitit de tarabostes »

Salutare colegi forumisti.Am facut un proiect ce utilizeaza un microcontroler din seria PIC si anume PIC16F88.Am incercat de nenumarate ori sa-l programez si nu am reusit.Am folosit ca hardware un programator JDM serial de la bobtech.Ca software am folosit IcProg si WinPic800.La ambele programe imi da erori.Ce sa mai fac ca sa-l pot programa? /63 Va multumesc anticipat.
Fişiere ataşate
WinPic800.JPG
Nobody is perfect.I'm nobody.
wikki222
Utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: Lun Mai 20, 2013 8:40 am

Re: Programare PIC

Mesaj necitit de wikki222 »

Salut!
O sa încerc să-ți răspund eu cu toate a si eu sunt începător.
Nu am folosit programele IcProg si WinPic800, eu lucrez cu mikroC PRO for PIC și mikroProg Suite for PIC.
Din datele de catalog ele lui PIC16F88 (http://ww1.microchip.com/downloads/en/D ... 30487D.pdf) rezulta ca o parte din memorie este folosita în alte scopuri (pe la pagina 11):For the PIC16F87/88, the first 4K x 14 (0000h-0FFFh) is physically implemented (see Figure 2-1). Accessing a location above the physically implemented address will cause a wraparound. For example, the same instruction will be accessed at locations 020h, 420h, 820h, C20h, 1020h, 1420h, 1820h and 1C20h.
Din poza pe care ai atașat-o rezulta ca nu ai lăsat liberi primii 4k.
Încearcă sa modifici, zona de scriere, sau poate nu ai setat bine programele dacă vor sa scrie o zona interzisa.
tarabostes
Utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: Mie Dec 19, 2012 1:35 pm
Contact:

Re: Programare PIC

Mesaj necitit de tarabostes »

Cum reusesc sa las primii 4K liberi? /207/ Programele mai sus amintite sunt free?
Nobody is perfect.I'm nobody.
wikki222
Utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: Lun Mai 20, 2013 8:40 am

Re: Programare PIC

Mesaj necitit de wikki222 »

http://electrodb.ro/atelier/microcontro ... roler-pic/
Ai un exemplu în aceasta pagina, mai întâi lucrează pe proiectele făcute de alții și apoi fa mici modificări pe ele.
Un răspuns pentru problema ta ar fii:

;------------------------------------------------------------------------------------
; definim variabilele in 'General Purpose Register' (GPR)
; nota: memoria GPR a 16F84A incepe la 0x0C dar in alte PIC-uri incepe la 0x20
; Aici folosim 0x20 pentru compatibilitate cu noile PIC-uri

cblock 0x20
copiePORTB ; variabila pentru a copia PORTB
ltime ; folosit pentru functia de intarziere
dtime ; folosit pentru functia de intarziere
endc
;------------------------------------------------------------------------------------

Liniile de program difera în funcție de tipul de program folosit și de compilator.
Sans
Utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mar 08, 2023 12:13 pm

Re: Programare PIC

Mesaj necitit de Sans »

Am fost foarte pasionat de jocurile video pe PC, dar de atunci a trecut mult timp. Acum îmi plac jocurile online ca o modalitate de a mă bucura de timpul meu liber, precum și de jocurile de noroc. Vă pot recomanda resursa bogdancazino.ro dacă doriți să vă încercați și la jocurile de noroc. Desigur, merită să ne amintim că acesta este un risc destul de mare, așa că decideți singur dacă merită să jucați sau nu.
Scrie răspuns