VisionBot Pick and Place - startup romanesc pt electronisti

Aparatura, montaje, orice care nu se incadreaza in forumurile de mai sus.
visionbot
Utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Iul 25, 2015 4:56 pm

VisionBot Pick and Place - startup romanesc pt electronisti

Mesaj necitit de visionbot »

Salut, ma numesc Ionut si urmaresc forumul de ceva vreme buna. Nu prea am stiut unde sa fac introducerea asa ca m-am gandit sa postez aici. De cateva luni de zile lucrez la un startup romanesc de hardware numit VisionBot - este un robot semi-industrial de tipul SMT Pick and Place machine ce asambleaza placile de electronica - deci asambleaza dispozitive electronice ce pot fi folosite in produse electronice. Fiecare PCB - Printed Circuit Board, inafara de cablajul electronic are montate si cipurile aferente. Masinaria reuseste sa plaseze cu precize foarte mare cipurile(rezistente, condesatoare, integrate..., microcontrolere) pe placa de electronica. Masinaria poate pune si pasta de lipit la pinii cipurilor. Pentru a nu avea vreo eroare in plasare, sistemul foloseste doua microscoape digitale si am dezvoltat un software care foloseste Computer Vision pentru a corecta eroarea in translatie si rotire cand apuc componenta electronica.

Ceea mai interesanta componenta a softului este ca masinaria functioneaza direct cu fisierele standardizate Gerber. Am inclus un feature foarte interesant in software prin care folosind mouse-ul puteti seta in cateva minute ca masinaria sa asambleze placilor voastre.

Pentru mai multe detalii despre proiect vizitati siteul www.visionbot.net

Din cauza ca exista o limita a dimensiunii imaginilor le-am atasat. Astept opinii si sfaturi.

LE: Proiectul s-a transformat intr-un startup. Va scriu pe acest forum si pentru faptul ca m-ar interesa sa gasesc si oameni cu care sa colaborez. Suntem o firma noua, BIT TECHNOLOGIES RO, si activam in domeniul hardware cu sediul in Ramnicu Valcea. Noi incercam sa producem acesti roboti de tipul SMT Pick and Place machine. Pana acum am facut un prototip functional si ne-ar interesa sa gasim ingineri automatisti - eletronisti pasionati care sa aibe cunostinte de prelucrari mecanice, CNC, Imprimante 3D, axe liniare, programare microcontrolere PIC. Bonus ar fi proiectare scheme electronice OrCAD digitale, debugging. Daca sunteti interesati sa lucrati cu noi trimiteti-ne un email.
Fişiere ataşate
VisionBot Gerber Editor
VisionBot Gerber Editor
VisionBot SMT Pick and Place machine
VisionBot SMT Pick and Place machine
VisionBot SMT Placement Equipment
VisionBot SMT Placement Equipment
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: VisionBot Pick and Place - startup romanesc pt electroni

Mesaj necitit de PETRE »

Mutat la "Publicitate gratuita".
Mult succes!
Scrie răspuns