Sursa smps

Fara alimentare cu curent nu functioneaza nimic.
Avatar utilizator
nicumicu
Electronist avansat
Mesaje: 438
Membru din: Mar Iun 12, 2012 10:41 am
Localitate: Bacau
Contact:

Re: Sursa smps

Mesaj necitit de nicumicu »

Daca o faci de dragul electronicii ,i-ti urez succes.iar pentru necesitati poti adapta o sursa de calculator.
Esecul este oportunitatea de a lua lucrurile de la inceput, intr-un mod mai inteligent
Meşteru
Mester
Mesaje: 128
Membru din: Vin Aug 10, 2012 10:44 pm
Localitate: Suceava

Re: Sursa smps

Mesaj necitit de Meşteru »

Cel mai simplu e o sursă atx la care pui pe reacţie un potenţiometru pe care îl calculezi şi reglezi tensiunea de ieşire. sursa trebuie să aibă tl494(e mai uşor) şi trebuie să anulezi protecţiile la sub şi supra tensiune. Dar v-a trebui să schimbi secundarul forţă cu componentele care să îţi suporte nevoiele, deasemenea trebuie bobinat traful, adică secundarul cu mai multe spire paralel pentru curentul necesar. Ai grijă să nu iei foc! Şi pune mje13009 în to247.
Sssmokin`!
nel65
Utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Mar 17, 2012 8:51 am

Re: Sursa smps

Mesaj necitit de nel65 »

uite o schema ,merge sigur ,eu am facut-o dar am folosit in partea finala tranzistori mos ,IRFP 450,cu modificarea corespunzatoare a schemei in acea zona si a trafo driver
Fişiere ataşate
13.8V-40A.rar
(82.65 KiB) Descărcat de 433 ori
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Sursa smps

Mesaj necitit de PETRE »

Rugam detalii despre constructia trensformatoarelor (nr spire, diametru conductor) /203/
Meşteru
Mester
Mesaje: 128
Membru din: Vin Aug 10, 2012 10:44 pm
Localitate: Suceava

Re: Sursa smps

Mesaj necitit de Meşteru »

Schema e interesantă. Scrie pe schemă număr de spire dar nu găsesc diametru conductor. Dar ETD59 poate 2KW din ce ştiam eu, nu e cam mare pentru sursa asta de aprox 550w?
Sssmokin`!
nel65
Utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Mar 17, 2012 8:51 am

Re: Sursa smps

Mesaj necitit de nel65 »

foarte probabil ca e supradimensionat ,insa asta nu poate decat sa-i mareasca fiabilitatea,oricum,eu am folosit ETD49,care si asta e putin supradimensionat.Aveti mai jos partea de putere ,cu modificarile corespunzatoare

le
de cablaj sa nu ma intrebati ca nu-l mai am ,sursa am facut-o acum vreo 3 ani ,pentru incarcat acumulatori
Fişiere ataşate
parte putere.rar
(127.51 KiB) Descărcat de 375 ori
Scrie răspuns