incarcare acumulator laptop

Fara alimentare cu curent nu functioneaza nimic.
morocanosul
Mester
Mesaje: 261
Membru din: Lun Mar 26, 2012 10:20 am

incarcare acumulator laptop

Mesaj necitit de morocanosul »

daca stiti cum as putea incarca acumul. laptop cu energie solara?(cu celule fotovoltaice,sau ...?)Exista asa ceva,sa fie si practic,nu 1metru*1metru(am exagerat !)
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: incarcare acumulator laptop

Mesaj necitit de PETRE »

Da, exista. Un exemplu aici. 203.
Meşteru
Mester
Mesaje: 128
Membru din: Vin Aug 10, 2012 10:44 pm
Localitate: Suceava

Re: incarcare acumulator laptop

Mesaj necitit de Meşteru »

Neaţa, m-am apucat ieri de un proiect de sursă în comutaţie rezonantă de la 12v la 19v cu posibilate de reglaj +-0.5v la un curent de maxim 5A(e pentru laptop). Azi termin cablajul de proiectat şi sper ca mâine să mă apuc de ea. Se v-a alimenta de la 12v(acumulatori), şi intenţionez să îi încarc solar. Un laptop cere aproape 70w(în medie) când se încarcă şi îl şi foloseşti, şi în funcţie de asta trebuie calculate celulele.
18.
Sssmokin`!
morocanosul
Mester
Mesaje: 261
Membru din: Lun Mar 26, 2012 10:20 am

Re: incarcare acumulator laptop

Mesaj necitit de morocanosul »

Am intrebat dor ca sa-mi fac o idee! Alimentatorul lapt.meu scoate 16V respectiv max.4,4A (acestea sunt specificatiile tehnice din manualul de utilizare) dar intrebarea mea era: Daca ma duc unde nu am nici ,o sursa de energie clasica,cum s-ar putea reincarca un asemenea acumulator? Ma intrebam care sunt dispozitivele necesare,etc si am ajuns la concluzia ,ca mai bine sa am un acc. incarcat (de rezerva)! Si daca nu am rezerva,pana la la urma exista un dispozitiv cu care sa pot reancarca acc? Ma refeream la celulere solare,dar cum stau in Cluj ,ies destul de rar ,incat sa am nevoie de asa ceva,dar am intrebat ,ca si principiu merge? (Daca mergi cu cortul (nu e cazul meu) ,dar se poate,cam de ce este nevoie?
Meşteru
Mester
Mesaje: 128
Membru din: Vin Aug 10, 2012 10:44 pm
Localitate: Suceava

Re: incarcare acumulator laptop

Mesaj necitit de Meşteru »

În zilele astea, sunt tot felul de inovaţii, de exemplu un coleg de facultate are un telefon (Sagem Puma parcă) pe spatele carcasei are celule solare şi cred că e o suprafaţă de 10 cmx 5cm. Şi încarcă. Mai văzusem şi rucsacuri care au celule solare, doar cuplai conectorul. Deazvatajul acumunlatorului e că e greu(tre să îl cari), dacă ai doar celule solare şi pui direct sarcină laptopul ce se întâmplă dacă nu mai e soare? Şi tot aşa.
Caută pe ebay sunt tot felul de chestiuni de genul, nu mai găsesc acum că postam linkul. Văzusem ceva ce dădea între 12v şi 19V la ieşire la un curent de 500mA maxim cu panouri solare şi avea sub 1kg.
Sssmokin`!
Scrie răspuns