Reducere U cu diode

Fara alimentare cu curent nu functioneaza nimic.
morocanosul
Mester
Mesaje: 261
Membru din: Lun Mar 26, 2012 10:20 am

Reducere U cu diode

Mesaj necitit de morocanosul »

Vi se pare practica scaderea U pt un radio portabil care va deveni stationar,prin inserierea unor diode (care vor fi in carcasa aparatului)? Avand alim.de tel.mobil,vreau sa fac aceasta miscare pt.ca nu am unul cu U exact de acea valoare(3V).Avand unul de 5V si tinand cont ca caderea de U/dioda este 0,6-0,7V,rezulta ca ca inserierea a 3 buc. ar rezolva problema! Nu merita radioul sa cumpar alim. si daca tot am aceste comp.nefolosite,de ce nu? Exista o solutie si mai simpla decat asta? Mercy.
petre67

Re: Reducere U cu diode

Mesaj necitit de petre67 »

Cel mai simplu ar fi sa nu pui nimic... nu cred ca va pati ceva la 5V. Dar pentru orice eventualitate pune-le totusi.
Meşteru
Mester
Mesaje: 128
Membru din: Vin Aug 10, 2012 10:44 pm
Localitate: Suceava

Re: Reducere U cu diode

Mesaj necitit de Meşteru »

Da ... făceam şi eu aşa ceva înainte dar am descoperit tl431.... problema este cât e consumul radioului! dacă creşte de 1A atunci diodele trebuie alese pentru un curent corespunzător. Dar parcă există stabilizator de 3v.(Dar dacă are intrare 5v tot nu merge cu stabilizator pentru că are nevoie de vreo 3-4 diferenţă faţă de ieşire.) Sunt mai multe metode. sau poţi modifica încărcătorul de telefon să scoată tensiunea de care ai nevoie. Eu am modificat un încărcător din ăsta chinezesc de telefon să scoată 9v la ieşire. Am modificat o rezistenţă. Metode sunt destule!
Sssmokin`!
morocanosul
Mester
Mesaje: 261
Membru din: Lun Mar 26, 2012 10:20 am

Re: Reducere U cu diode

Mesaj necitit de morocanosul »

Pt Mesteru: Esti bine intentionat,dar acest aparat nu este mai mare ca o carte postala,deci nu se justifica efortul de a ne complica! Nici modificarea alim. nu merita pt.asa ceva! Stii ca curentul este f.mic,deci pun 3buc.serie de 1N4001,am destule,le bag in carcasa si GAME OVER!
Meşteru
Mester
Mesaje: 128
Membru din: Vin Aug 10, 2012 10:44 pm
Localitate: Suceava

Re: Reducere U cu diode

Mesaj necitit de Meşteru »

În cazul ăsta da! dar eu am întâlnit un radio ce avea nevoie de 3.3v şi o plajă de 2A. era ceva mai special cu afişaj, laser chestii de genul. şi nu a mers cu 1n4001 care merg la 1A(adică mergea dar erau calde, şi mie nu prea îmi place să meargă un dispozitiv semiconductor cald).
Sssmokin`!
Scrie răspuns