Reducere U 12/9V

Fara alimentare cu curent nu functioneaza nimic.
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Reducere U 12/9V

Mesaj necitit de PETRE »

Nu am vazut nicaieri doua LM-uri in paralel dar eu cred ca merge.....un filtraj cu 2200uF este suficient.
Meşteru
Mester
Mesaje: 128
Membru din: Vin Aug 10, 2012 10:44 pm
Localitate: Suceava

Re: Reducere U 12/9V

Mesaj necitit de Meşteru »

Se pare ca s-a ajuns tot la lm. sa facem niste calcule rapide:
12v(ca)*1.41=16.92v(cc dupa condensator).
cerinta este de 2A din ce am inteles. un calcul simplu va arata ca fiecare lm va disipa circa 7.92w la cate 1A fiecare, deci undeva la 15w amandoi pentru a asigura cei 9v si 2A necesari. pe langa faptul ca se vor incinge in draci /54/ vor consuma si mul(ai nevoie de vreo 35 de w ca sa scoti 18w ,randament de 51%)t. iesi mai bine cu un singur lm+tranzistor extern, regimul termic e mai ok daca se folose un tranzistor tip36. iese mult mai misto comutatie cu mc34063. si mic si eficient.

Referitor la condesator e prea mare valoarea, se calculeaza in functie de curentul necesar pe fiecare lm si de riplul necesar, bine cu cat e mai mare cu atat riplul e mai mic. merge circa 470uF pe fiecare, si sa pui si de 100nf paralel cu fiecare lm. /203/
Sssmokin`!
morocanosul
Mester
Mesaje: 261
Membru din: Lun Mar 26, 2012 10:20 am

Re: Reducere U 12/9V

Mesaj necitit de morocanosul »

@Mesteru: Cand am intrebat de filtraj,ma refeream la condul.de dupa puntea redresoare,deci intrare LM-uri (sau sa mai pun si pe iesire??). Curentul max.cerut (pe eticheta,este 1,6A),intrebarea mea este cam ce suprafata de radiator ar fi nevoie (amandoua LM-urile pe acelasi radiator,am Al-0,3 si 0,5 ,mai am ceva 0,8 dar cred ca e exagerat).Mercy.
Meşteru
Mester
Mesaje: 128
Membru din: Vin Aug 10, 2012 10:44 pm
Localitate: Suceava

Re: Reducere U 12/9V

Mesaj necitit de Meşteru »

aveam o formula pe undeva dar nu mai stiu pe unde. poti incerca cu suprafata mica dar un mic ventilator pe ea. sau o suprafata mai mare de exemplu 4x4cm dar fara ventilator.
Sssmokin`!
morocanosul
Mester
Mesaje: 261
Membru din: Lun Mar 26, 2012 10:20 am

Re: Reducere U 12/9V

Mesaj necitit de morocanosul »

Meşteru scrie:aveam o formula pe undeva dar nu mai stiu pe unde. poti incerca cu suprafata mica dar un mic ventilator pe ea. sau o suprafata mai mare de exemplu 4x4cm dar fara ventilator.
@Mesteru: De ce transformam o problema simpla,in ceva complicat? Chestia cu ventilatorul,iese din discutie!! Ce alim.ar fi ala,care la 9V,0,8A(pe fiecare LM,asta vreau sa incerc!),ar avea nevoie de racire fortata? Aici ma gandesc la GABARIT,nu pot sa fac partea redresare+filtraj+stab. sa fie cat...eu stiu...un pachet de tigari! Mercy.
Meşteru
Mester
Mesaje: 128
Membru din: Vin Aug 10, 2012 10:44 pm
Localitate: Suceava

Re: Reducere U 12/9V

Mesaj necitit de Meşteru »

pai eu ies indata inginer, si am fost invatat sa calculez totul, chiar daca merge si mai simplu. era doar un sfat. mie nu imi plac componentele care merg calde. mai ales ca nimeresti o chineezarie care zice in datashett ca are un anumit curent la 100de grade si cand ajung pe la 82 de grade pocneste ca petarda(testat 100% cu un irf3205 de pe tme)
Sssmokin`!
morocanosul
Mester
Mesaje: 261
Membru din: Lun Mar 26, 2012 10:20 am

Re: Reducere U 12/9V

Mesaj necitit de morocanosul »

@Mesteru: Cum pot eu sa-mi dau seama,daca LM 7809 este o "chinezarie",sau nu ??? Eu am de gand sa testez jucaria,saptamana viitoare cu un consumator artificial(ceva care se apropie de amperajul cerut). Cat despre radiator:am sa estimez o suprafata(de aceea intrebasem cam cat!),am posibilitatea sa incerc orice dimensiune, am nevoie de dim. minime,pt. a fi incadrat intro carcasa! PS. pe exteriorul carcasei! Mercy.
Meşteru
Mester
Mesaje: 128
Membru din: Vin Aug 10, 2012 10:44 pm
Localitate: Suceava

Re: Reducere U 12/9V

Mesaj necitit de Meşteru »

deobicei daca e scump e ok(dar nu tot timpul), sau dupa capsula(cauti pe net o fotografie de la un lm7809 original si o compari) , in rest nu prea ai cum.
Sssmokin`!
morocanosul
Mester
Mesaje: 261
Membru din: Lun Mar 26, 2012 10:20 am

Re: Reducere U 12/9V

Mesaj necitit de morocanosul »

@Mesteru: daca e scump=OK!; cam la ce pret ar fi ceva OK?? Si tu stii ca chinezii,copiaza orice,inclusiv capsula,sau nu este adevarat?? Mercy.
Meşteru
Mester
Mesaje: 128
Membru din: Vin Aug 10, 2012 10:44 pm
Localitate: Suceava

Re: Reducere U 12/9V

Mesaj necitit de Meşteru »

chinezii au si lucruri bune, deja iesim in offtopic, am luat cu 5 lei un lm7805, dar nu am stat sa verific regimul termic pentru ca eu oricum il pun pe radiator. deci acum depinde de tine cum le racesti , poate merg si fara radiator cine stie, mie nu imi plac ca lucrurile sa mearga calde. bafta.
Sssmokin`!
morocanosul
Mester
Mesaje: 261
Membru din: Lun Mar 26, 2012 10:20 am

Re: Reducere U 12/9V

Mesaj necitit de morocanosul »

Efectiv nu am avut timp sa incerc varianta cu LM,dar am gasit acum un CI-78S09 care suporta 2A. Acesta ar rezolva problema,nu? Mercy.
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Reducere U 12/9V

Mesaj necitit de PETRE »

Este foarte bun.
wikki222
Utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: Lun Mai 20, 2013 8:40 am

Re: Reducere U 12/9V

Mesaj necitit de wikki222 »

Atentie suporta 2A pe un radiator adecvat. Datele de catalog le gasesti aici http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet- ... 8S09C.html
Chiar daca are si protectie termica nu te poti baza numai pe ea, riscurile sunt mari.
morocanosul
Mester
Mesaje: 261
Membru din: Lun Mar 26, 2012 10:20 am

Re: Reducere U 12/9V

Mesaj necitit de morocanosul »

@wikki222: Multumesc pt.informatii!
Meşteru
Mester
Mesaje: 128
Membru din: Vin Aug 10, 2012 10:44 pm
Localitate: Suceava

Re: Reducere U 12/9V

Mesaj necitit de Meşteru »

ori integrat din seria LM78XX suporta maxim 2.3 A la iesire, daca ii respecti ca diferenta dintre tensiunea de intrare si cea de iesire sa nu fie mai mare 10V.
uite conform graficului astuia preluat din catalog avem asa, daca il racesti corect il poti folosi in aplicatia ta.
Fişiere ataşate
bla.jpg
bla.jpg (21.72 KiB) Vizualizat de 10320 ori
Sssmokin`!
Scrie răspuns