modificare la retea surubelnita cu acumulator Walter

Fara alimentare cu curent nu functioneaza nimic.
trasorv
Utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: Lun Sep 30, 2013 8:04 am

modificare la retea surubelnita cu acumulator Walter

Mesaj necitit de trasorv »

Buna ziua, am o intrebare pentru cunoscatori ,as vrea sa alimentez direct la retea o surubelnita cu acumulator Walter de 14,4 V si 1300mAh , pentru a scapa de vesnica descarcare a acumulatorului cand ti-e lumea mai draga.Vreau cea mai simpla solutie . multumesc
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: modificare la retea surubelnita cu acumulator Walter

Mesaj necitit de PETRE »

Un transformator de 12V la 3A si o punte redresoare de 5A cred ca este suficient.......se gaseau prin tv-urile sport romanesti dar poti gasi si in magazin. O alta solutie (am vazut la cineva), un acumulator auto care nu este terminat definitiv.
trasorv
Utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: Lun Sep 30, 2013 8:04 am

Re: modificare la retea surubelnita cu acumulator Walter

Mesaj necitit de trasorv »

Crezi ca un alimentator de laptop de 12 V / 5A este bun ? ca am gasit destule pe net.......
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: modificare la retea surubelnita cu acumulator Walter

Mesaj necitit de PETRE »

Nu recomand sursa in comutatie......cand da de greu intra in protectie. Eu am incercat la o bormasina cu acumulator de 18v o sursa de 15v/4A si n-a mers.
gogutu
Utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Aug 03, 2013 2:08 pm
Localitate: galati
Contact:

Re: modificare la retea surubelnita cu acumulator Walter

Mesaj necitit de gogutu »

ar mai fi o solutie:daca gasesti o sursa in comutatie,de la veiozele care foloseau becuri cu halogen de 50w,merge.erau cu reglaj de tensiune,si amperaj.personal am facut asta la o bordmasina de 12v construita dint-un motoras de stergator de parbriz.merge si astazi,o folosesc pentru gaurit cablaje,si radiatoare de aluminiu.daca nu solutia este cum s-a discutat mai sus cu transformator.
marian67
Utilizator nou
Mesaje: 57
Membru din: Lun Apr 29, 2013 11:24 am

Re: modificare la retea surubelnita cu acumulator Walter

Mesaj necitit de marian67 »

Da puteti folosi un transformator de 12V /3A si un redresor cu limitare de curent la
suprasarcina,altfel cu un redresor simplu si cu (limitatorul de sarcina mecanic) pe pozitie maxima riscati sa distrugeti electromotorul.
Atentie... curentul electric, nu se aude nu se vede dar circula.....
Scrie răspuns