Transformator separator galvanic

Fara alimentare cu curent nu functioneaza nimic.
ncrvasi
Utilizator nou
Mesaje: 70
Membru din: Lun Mar 09, 2015 1:18 pm

Transformator separator galvanic

Mesaj necitit de ncrvasi »

Salutari prieteni , am doua trafo de UPS (trafo e184736) care scot in sec 14,96v cu priza la 7,5v . Daca leg secundarele intre ele, se formeaza un separator galvanic 230v sa pot folosi un osciloscop si un tv ? si daca e asa unde e mai bine sa leg secundarele ,intre 14,9v sau la una din prize de 7,5v ? sau e acelasi lucru ,si daca in felul acesta osciloscopul e protejat(masuratori choper) multumesc pentru sfaturi.
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Transformator separator galvanic

Mesaj necitit de PETRE »

Eu stiu ca un transformator separator la 220V trebuie sa aiba raportul de transformare 1:1....deci infasurarea secundara trebuie sa produca 220V. Traful care il ai daca are cam 300W este bun pentru a fi rebobinat pentru asa ceva, in asa fel incat sa asigure puterea necesara pentru alimentarea oricarui televizor + osciloscop.
Avatar utilizator
ANDRASONI
moderator
Mesaje: 1325
Membru din: Mie Oct 12, 2011 11:33 am
Localitate: CLUJ-NAPOCA
Contact:

Re: Transformator separator galvanic

Mesaj necitit de ANDRASONI »

Sii eu sunt de parerea ca un traf 220/220 la 300W este solutia ideala pt.separare galvanica fara alte "complicometre" inutile".Osciloscopul meu Philips PM3350, este dotat "din nastere" cu traf separator extern.
"In timp ce faptele sunt rigide,adevarul este flexibil."Edward A.Murphy
ncrvasi
Utilizator nou
Mesaje: 70
Membru din: Lun Mar 09, 2015 1:18 pm

Re: Transformator separator galvanic

Mesaj necitit de ncrvasi »

Am terminat experimentul , tinut in gol era 230v intrare si 230v iesire timp de 3 ore temperatura a ajuns la 50 grade.Apoi am cuplat consumator un monitor crt cu diag 38cm si l-am lasat in functiune 2 ore.(atit am avut la dispozitie la servici). tensiune intrare 230v ,tens iesire 223v,temperatura de lucru 55v.
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Transformator separator galvanic

Mesaj necitit de PETRE »

Daca ar ramane la aceeasi temperatura/voltaj avand ca sarcina osciloscopul + un tv cu diagonala mare (cam 150W), este bine.
ncrvasi
Utilizator nou
Mesaje: 70
Membru din: Lun Mar 09, 2015 1:18 pm

Re: Transformator separator galvanic

Mesaj necitit de ncrvasi »

pt masuratori la depanare pt un timp limitat cred ca e bine , multumesc mult cred ca a fost o discutie si un experiment interesant
Scrie răspuns