sursa de tensiune continua stabilizata,reglabila si cu protectie

Fara alimentare cu curent nu functioneaza nimic.
cheroiumarius
Utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: Mie Apr 04, 2018 9:29 pm

sursa de tensiune continua stabilizata,reglabila si cu protectie

Mesaj necitit de cheroiumarius »

Buna seara,in primul rand doresc sa imi cer de scuze pentru eventualele greseli de orice fel. Sunt nou in acest domeniu si incerc sa invat . Accept orice fel de critica.
Am acest proiect de realizat atat schematic cat si fizic:Sursa de tensiune continua stabilizata,reglabila si cu protectie
Parametrii:
-stabilizatorul se va realiza cu element de reglaj serie si amplificator de eroare
-tensiunea de intrare Vin=15V iar tensiunea de iesire reglabila in intervalul Vo=3-9Vcc
-curentul de sarcina; Imax=750mA
-protectie electronica la scurt-circuit,curentul maxim admis fiind Isc=1.5A
-rezistenta de sarcina reglabila se realizeaza printr-un potentiometru Rpot=100 ohm liniar
-tensiunea la intrarea stabilizatorului se aplica printr-un micro-intrerupator este semnalizata cu un LED
Conditie importanta: nu se pot folosii mcu si mpu

Parametrii nu trebuie sa fie fix asa,pot sa varieze putin.
Recunosc ca habar nu am cum sa realizez acest proiect dar din cat m-am documentat prin carti mai vechi de stabilizatoare de tensiune am gasit anumite scheme bloc dar nu stiu ce componente sa aleg
Am gasit aceasta schema :
http://www.circuiteelectronice.ro/sites ... labila.jpg


Sursa stabilizata reglabila care este prezentata in schema electronica permite alimentarea unui consumator ce absoarbe o putere de pana la 60-70W avand tensiunea de lucru cuprinsa in intervalul de 2.5 si 30V si permitand un reglaj al curentului intre 0.6 si 2.5A , oferind in acelasi timp protectie la supracurent ,si permitand afisarea tensiunii stabilizate si a curentului absorbit de consumator.
Filtrajul tensiunii redresate de punte este asigurat cu ajutorul unui condensator cu valoarea cuprinsa intre 3300-6800µF.

Amplificatorul de eroare al sursei este realizat cu ajutorul unui amplificator operational 741 care se alimenteaza cu o tensiune de 40V stabilizata luata de pe cele doua diode .
Tensiunea de referinta este asigurata tot cu un amplificator op 741 care este alimentat tot cu aceasi tensiune de 40V si asigura o tensiune de referinta foarte stabila. U1 comanda un etaj darlington format din T5,T3 care la randul lor comanda tranzistoarele de putere de tipul 2n3055.Limitarea la curent functioneaza cu ajutorul tranzistorului T6 care culege pentru comanda o parte din tensiunea de pe rezistorul r5 prin pot 2 care permite fixarea pragului de intrare in functiune a limitarii in curent.
In momentul in care a fost depasit pragul de limitare impus becul se aprinde. Tranzistoarele 2n3055 trebuiesc montate pe un radiator cu o suprafata de aproximativ 400cm patrati.
Transformatorul trebuie sa debiteze aproximativ 3 A si o tensiune de 30 V alternativ.
COmponentele necesare pentru acest montaj sunt:
R1,R6:0.33 ohm Rezistor/5W;
R2:1 ohm Rezistor /10W;
R3:330 ohm Rezistor /10W;
R5:300 ohm Rezistor /3W;
R7,R9,R11:Se aleg a.i la cap de scala sa arate val maxima;
R8:2.7k ohm Rezistor
; R10: 12k ohm Rezistor ;
R12,R13:5.6k ohm Rezistor ;
R14: 22k ohm Rezistor ;
R15: 6.8k ohm Rezistor ;
R17:4.7k ohm Rezistor ;
C1:220µF/40V;
C2:3300µF/40V;
C3,C4,C5 :10nF;
D1,D2,D3,D5,D6:1n4001(1n4004);
D4: redresoare;
D7,D8: Dioda zener 20V;
D9 :Dioda zener 5.1V;
U1,U2:Ad741;
Pot1:100k lin;
Pot2:500 ohm lin;
Q2,Q4:2n3055;
Q1,Q3:Bd135(Bd139);
Q5,Q6:Bc107;
S1:comutator;bec:bec 24V 0.05A;mA:miliampermetru .

Acestea fiind componentele ,cum as putea sa adaptez astfel incat sa se apropie de parametrii mei ,ce sa schimb mai exact.
Apreciez foarte mult orice raspuns si imi cer mii de scuze pentru orice problema creeta
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: sursa de tensiune continua stabilizata,reglabila si cu protectie

Mesaj necitit de PETRE »

din pacate site-ul catre ai facut trimitere nu functioneaza si nu putem vedea despre ce este vorba....daca ai o poza, ataseaza-o aici
adrian
Utilizator nou
Mesaje: 53
Membru din: Dum Sep 18, 2011 6:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: sursa de tensiune continua stabilizata,reglabila si cu protectie

Mesaj necitit de adrian »

Descarca aceasta carte: https://drive.google.com/open?id=1W7Djd ... w5tCo7ewlb
Este lucrarea de capatai pentru orice electronist in devenire.
La pagina 399, figura 22.7 exista o schema simpla si de care ai nevoie, inclusuv cu explicatii amanuntite asupra functionarii ei.
Daca vrei sa inveti electronica trebuie sa o citesti aproape pe toata.
Spor!
cheroiumarius
Utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: Mie Apr 04, 2018 9:29 pm

Re: sursa de tensiune continua stabilizata,reglabila si cu protectie

Mesaj necitit de cheroiumarius »

PETRE scrie: Joi Apr 05, 2018 9:36 am din pacate site-ul catre ai facut trimitere nu functioneaza si nu putem vedea despre ce este vorba....daca ai o poza, ataseaza-o aici
sursa-stabilizata-reglabila.jpg
sursa-stabilizata-reglabila.jpg (101.98 KiB) Vizualizat de 7399 ori
cheroiumarius
Utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: Mie Apr 04, 2018 9:29 pm

Re: sursa de tensiune continua stabilizata,reglabila si cu protectie

Mesaj necitit de cheroiumarius »

Am descarcat cartea si din cate am vazut pare foarte buna,multe lucruri explicate fix pentru amatori
Scrie răspuns