Sursa rezonanat LLC controlata cu amplificator magnetic revival

Fara alimentare cu curent nu functioneaza nimic.
ionut120v
Utilizator nou
Mesaje: 28
Membru din: Joi Oct 17, 2013 8:50 am

Sursa rezonanat LLC controlata cu amplificator magnetic revival

Mesaj necitit de ionut120v »

sursa LLC fara cfiltraj pentru amplificator audio
sursa LLC fara cfiltraj pentru amplificator audio
DSCN2675.JPG (225.35 KiB) Vizualizat de 6063 ori
Aceste gen de surse au fost comercializate de Sony prin anii `90-2000.

Aceasta este cea mai simpla sursa stabilizata posibila. singurele elemnte active sunt cei 2 tranzitori din semipunte, si eventual un tl 431 pentru stabilizare, dar poate functiona si cu o simpla dioda zenner.

Problema ca la aceste surse au folosite doar tranzistoare bipolare in principal 2sc4834.

Cu ani in urma am modificat transformatorul driver amplificator magnetic sa functineze si cu mosfet-uri in loc de cate 4 spire pe infasurarile de comanda am bagat cate 20 spire, infasurarea de curent a ramas tot o spira.
Modificare fata de original a mai fost si la circuitul de start, pentru care am ales varinata cu diac (merge cu diac atit pentru mosfeturi cat si pentru bipolare).

Problema la mosfeturi era ca sursa nu avea un randament prea minunat, in jur de 85%.

luna asta am relut-o si am refacut-o cu acelasi trnsformtor rebobinat de mult, am constatat c agresala nu era la transformator, problema venea din natura mosfeturilor care au o dioda inversa lenta cu un Qrr mare, iar circuitul driver cu trnsformator nu poate oferi un dead time suficient.

Izoland dioda acee aproblematica cu cate o dioda schottky si adaugand cate o dioda de 27 ns problema s-a rezolvat.

Mai mult decat atit au aparut bipolare cu carbura de siliciu care impreuna cu cate o dioda schottky cu carbura de siliciu merg minunat in acest gen de sursa, si se poate da frecventa chiar si 1Mhz fara probleme. Ex ga05jt12-263, ga10jt12-263, ga10sicp-263 (cu dioda).

Referitor la amplificatorul magnetic poate fi construi si altfel decat cel de la Sony, chiar mai bun cu ajutorul unei oale de ferita cu gaura la mijloc.

Pe carcasa in interiorul oalei se bobineaza bobina de magnetizare in dc, cu multe spire si sarma subtire, iar prin gaura oalei se bobineaza ca pe un tor bobina de curent si cele 2 bobine de comanda. de regula o spira pentru curent si 4-5 spire pentru bipolare cu siliciu sau cu carbura de siliciu si cate 20 spire pentru mosfet.

Echipata cu bipolare cu carbura de siliciu randamentul este acelasi sau chiar mai bun ca la o sursa LLC cu integrat si este mult mai simpla.

Mai mult decat ati sursa aceasta poate fi alimentata cu dc si cu ac redresat fara a fi nevoie de un condensator de filtraj ci doar unul de decuplare de cateva sute de nF fix, ea poate emula un transformator obisnuit cu pirderi mult mai reduse, si este ideala pentru alimentarea unui amplificator audio, singurii electrolici fiind doar cei 2 de la iesire,la fel ca in varianta cu trafo.
Fişiere ataşate
schme sursa LLC autoscilanta cu amplificator magnetic
schme sursa LLC autoscilanta cu amplificator magnetic
DSCN2676.JPG (222.99 KiB) Vizualizat de 6063 ori
sursa LLC 20w cu bul 38d 12v si 9v
sursa LLC 20w cu bul 38d 12v si 9v
DSCN2679.JPG (250.18 KiB) Vizualizat de 6063 ori
ionut120v
Utilizator nou
Mesaje: 28
Membru din: Joi Oct 17, 2013 8:50 am

Re: Sursa rezonanat LLC controlata cu amplificator magnetic revival

Mesaj necitit de ionut120v »

Schema unei astfel de surse adaptare personala
Fişiere ataşate
llc1.pdf
(91.42 KiB) Descărcat de 345 ori
Scrie răspuns