Reg tens cu autotraf si servomotor ADELEQ SVC -E1000VA

Fara alimentare cu curent nu functioneaza nimic.
AVRAM DORU MARIUS
Utilizator nou
Mesaje: 66
Membru din: Sâm Feb 24, 2018 6:02 pm

Reg tens cu autotraf si servomotor ADELEQ SVC -E1000VA

Mesaj necitit de AVRAM DORU MARIUS »

Buna seara,

Acest regulator de tensiune alternativa este folosit la alimentarea unei centrale termice undeva cam la capatul retelei, unde tensiunea este de regula foarte scazuta.

Regulator tensiune alternativa cu autotrafo si servomotor ADELEQ SVC -E1000VA

Placa electronica este echipata cu un LM 324N. Afisajul electronic functioneaza. Daca, comut sa-mi indice tensiunea pe iesire, afisajul se stinge.
Are patru leduri care indica starea tensiunii de iesire, care insa nu se aprind niciunul.
La cuplarea in retea, nu-mi indica decit valoarea tensiunii pe intrare. Cineva a mai umblat la el, evident ca dupa ce s-a defectat.
Cu siguranta frontala arsa, sau fara ea, regulatorul are alimentata partea de afisaj.
Am gasit firul de alimentare care iese din intrerupatorul de Power, borna de mijloc, fir de culoare rosie, dezlipit. Este un fir scurt, iar dupa cite am intuit eu ca si lungime, ar veni legat pe siguranta de 5A. Am incercat sa pun firul pe ambele capete ale sigurantei, insa nu se simte nimic, in sensul ca LED-urile de indicare a starii tensiunii de iesire ramin stinse, iar panglica de alimentare a acestora vine din placa cu LM324.

Placa cu afisajul digital este separata de placa mare a regulatorului

Daca cineva a avut de-a face cu asa ceva, il rog sa ma ajute cu indicatii sau cel mai potrivit cu o schema.
Orice indicatie este bine venita. Macar o schema de principiu a functionarii acestui regulator si tot este bine.
Sint 4 fire care ies de sub bobinajul trafo, masurate nu au legatura cu trafo, insa intre ele arata ceva rezistenta. Sin cuplate la o mufa care intra in palaca electronica. Am seprat traful de placa, ies tensiuni din el, insa pe cele 4 fire nu am nici o tensiune. Nu stiu care este rolul acestor fire.

Multumesc

Atasez foto cu partea frontala a regulatorului si cu placa regulatorului. Imagine
AVRAM DORU MARIUS
Utilizator nou
Mesaje: 66
Membru din: Sâm Feb 24, 2018 6:02 pm

Re: Reg tens cu autotraf si servomotor ADELEQ SVC -E1000VA

Mesaj necitit de AVRAM DORU MARIUS »

ImagineImagine[/img]ImagineImagine
Scrie răspuns