MCZ3001D~MCZ3001U (smd)

Aici postam despre defecte rare, ascunse sau penibile
Avatar utilizator
ANDRASONI
moderator
Mesaje: 1325
Membru din: Mie Oct 12, 2011 11:33 am
Localitate: CLUJ-NAPOCA
Contact:

MCZ3001D~MCZ3001U (smd)

Mesaj necitit de ANDRASONI »

MCZ3001xx este un integrat de sursa frecvent utilizat de SONY sasiurile sale si la fel de frecvent se defecteaza , fapt semnalizat prin 11 clipiri (la unele modele ~16 clipiri) ale LED-ului de St,By (ne indica eroare pe bara de 8V) .Daca integratul nu este distrus iremediabil, "inspiranduma" de prin diverse locuri, am incercat o modalitate de a-l recupera: se scoate integratul de pe placa, se pune peste el o bucatica de tabla de aluminiu care sa "culce" perfect pe capsula cipului si se incalzeste la circa 200 grd. aproximativ 1,5~2 min.Am testat pe mai multe asemenea integrate, ambele variante DIP si SMD (acesta are 24 de pini si este intalnit mai ales in tv-urile lcd) si functioneaza.Nu am facut public acest lucru, doar dupa ce au trecut cel putin 6 luni, dupa aplicarea metodei.Desigur, cel mai bine ar fi schimbarea integratului, dar avand in vedere faptul ca multe din MCZ-urile aparute pe piata sunt "fake"-uri (pe acestea le cunoasteti dupa incriptionarea mai "stearsa" si rotunjirea caracterelor si producatorul SHINDENGEN care este scris in partea de sus a capsulei in partea de jos, numarul de lot din 5 caractere.Nici pretul nu este chiar neglijabil, aprox. 55RON.Merita incercat! Succes!
Puteti vedea practic aici (respectivul a incalzit direct, fara tabla).
[BBvideo 560,340]https://www.youtube.com/watch?v=L4vVUqXKwGs[/BBvideo]
Ar mai fi o metoda care consta in montarea unui cond de 0,47uF intre pinii 4si 5 ai integratului , aceasta nu am testat-o.
"In timp ce faptele sunt rigide,adevarul este flexibil."Edward A.Murphy
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: MCZ3001D~MCZ3001U (smd)

Mesaj necitit de PETRE »

Multumesc mult pentru informatie /202/ . Chiar astazi am fost nevoit sa o aplic. Am comandat integratul de la un site respectabil si surpriza!!...era fake. Avea intre pinul 1 (V sense/tensiunea start) si pin 5(masa), 20ohmi.
L-am incalzit pe cel ca l-a avut tv-ul la vreo 250 grade cam trei minute si vad ca functioneaza chiar si racit.
Avatar utilizator
ANDRASONI
moderator
Mesaje: 1325
Membru din: Mie Oct 12, 2011 11:33 am
Localitate: CLUJ-NAPOCA
Contact:

Re: MCZ3001D~MCZ3001U (smd)

Mesaj necitit de ANDRASONI »

Acum cateva zile, am mai "resuscitat" unul si se pare ca este "valabila" solutia, primul la care am aplicat metoda are mai mult de 1 an si merge si acum... /203/
"In timp ce faptele sunt rigide,adevarul este flexibil."Edward A.Murphy
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: MCZ3001D~MCZ3001U (smd)

Mesaj necitit de PETRE »

Minunea a durat doar doua luni...astazi m-a sunat clientul ca problema a reaparut.
Avatar utilizator
ANDRASONI
moderator
Mesaje: 1325
Membru din: Mie Oct 12, 2011 11:33 am
Localitate: CLUJ-NAPOCA
Contact:

Re: MCZ3001D~MCZ3001U (smd)

Mesaj necitit de ANDRASONI »

Puteti cumpara sigur bun de la Tavi sau de la Costel.
"In timp ce faptele sunt rigide,adevarul este flexibil."Edward A.Murphy
Scrie răspuns