CLUJ...

Aici se poate discuta despre aproape orice.
Avatar utilizator
ANDRASONI
moderator
Mesaje: 1325
Membru din: Mie Oct 12, 2011 11:33 am
Localitate: CLUJ-NAPOCA
Contact:

CLUJ...

Mesaj necitit de ANDRASONI »

Cuvântul Cluj vine din expresia latinească „No, departe-i Cluju’?”
· Clujenii nu sunt nostalgici după comunism, ci după perioada când erau sub dominaţie maghiară;
· Cluj-Napoca are singura primărie din ţară cu uşiţă pentru câini, pe care intră exclusiv primarul Boc;
· În Cluj activează singura echipă de fotbal din campionatul maghiar, CFR Cluj
· Clujul a dat ţării un primar nebun încă din 1992, Gheorghe Funar, nu abia în 2008, ca Bucureştiul;
· În Cluj se organizează festivalul berii cu cea mai mare toaletă din lume, malul Someşului Mic;
· Cel mai bine păstrat secret al judeţului Cluj e că în Turda s-au născut Fuego şi Andra;
· În Cluj, cuvântul “No” are 174 de sensuri, de la “Plăteşte, mă, întreţinerea!”, la “Cheamă pompierii!”;
· Are singura echipă de fotbal înfiinţată nu pentru rezultate, ci ca să fie iubită, U Cluj;
· OZN-urile din Pădurea Baciu nu erau ale extratereştrilor, erau de fapt Verestoy la furat de lemne;
· E un oraş al contrastelor: Hidoşenia statuii lui Avram Iancu şi a Catedralei Ortodoxe, făcute de români şi frumuseţea bisericii catolice şi a grupului statuar al lui Matei Corvin, făcute de unguri;
· Clujul l-a dat pe cel mai cunoscut actor român de la Hollywood, Ghiţă Mureşan, care a interpretat admirabil personajul Diavol Grotesc;
· Clujul ni l-a dat şi pe cel mai mare cântăreţ român, DJ Boroş;
· Cel mai mare producător de şomeri din ţară e în Cluj: Universitatea Babeş-Bolyai;
· Clujul are multe palate: cele austro-ungare din Cluj-Napoca, şi cele ţigăneşti, din Huedin;
· Statistic, la acest text clujenii vor comenta abia peste 3 zile, când se vor prinde şi ei de glume.
Cel mai faimos primar E.BOK (turcesc), zâs "nima'n drum "- faină sculă.
"In timp ce faptele sunt rigide,adevarul este flexibil."Edward A.Murphy
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: CLUJ...

Mesaj necitit de PETRE »

cine se supara ii taiem nasul! /203/
morocanosul
Mester
Mesaje: 261
Membru din: Lun Mar 26, 2012 10:20 am

Re: CLUJ...

Mesaj necitit de morocanosul »

Nici nu stiti ce "minuni" poate face ...chirurgia estetica...din CLUJ(Napoca)!!! Chestia cu taierea nasului... /208/
Avatar utilizator
ANDRASONI
moderator
Mesaje: 1325
Membru din: Mie Oct 12, 2011 11:33 am
Localitate: CLUJ-NAPOCA
Contact:

Re: CLUJ...

Mesaj necitit de ANDRASONI »

Prietene...ai niste comentarii... /204/
"In timp ce faptele sunt rigide,adevarul este flexibil."Edward A.Murphy
Scrie răspuns