Citeste aici inainte de a te apuca de reparat.

Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Citeste aici inainte de a te apuca de reparat.

Mesaj necitit de PETRE »

Daca nu indeplineasti conditiile de mai jos nu te apuca sa repari.....vei crea pagube mari.

- Trebuie sa stii sa citesti o schema electronica;
- Trebuie sa cunosti piesele electronice;
- Sa ai un minim de scule: pistol de lipit, pompa de fludor, multimetru, esr-metru (pentru condensatorii electrolitici);
- Trebuie sa stii sa navighezi intr-un forum (pune un copil sa te invete);
- Trebuie sa ai instalate pe calculator programele: WinRar, Acrobat Reader si uneori DjVu Solo.
- Nu in ultimul rand, daca nu intentionezi sa devii depanator nu ne (si nu te) stresa inutil.

Aceste conditii sunt concepute pentru a te ajuta sa nu distrugi aparate, dar mai ales sa nu te curentezi /203/
platon
Utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: Mar Iun 12, 2012 8:21 pm

Re: Citeste aici inainte de a te apuca de reparat.

Mesaj necitit de platon »

ADMIN scrie:Daca nu indeplineasti conditiile de mai jos nu te apuca sa repari.....vei crea pagube mari.

- Trebuie sa stii sa citesti o schema electronica;
- Trebuie sa cunosti piesele electronice;
- Sa ai un minim de scule: pistol de lipit, pompa de fludor, multimetru, esr-metru (pentru condensatorii electrolitici);
- Trebuie sa stii sa navighezi intr-un forum (pune un copil sa te invete);
- Trebuie sa ai instalate pe calculator programele: WinRar, Acrobat Reader si uneori DjVu Solo.
- Nu in ultimul rand, daca nu intentionezi sa devii depanator nu ne (si nu te) stresa inutil.

Aceste conditii sunt concepute pentru a te ajuta sa nu distrugi aparate, dar mai ales sa nu te curentezi /203/
PREA TARE IN ANUL 1984 M-AU DAT AFARA DE LA CASA PIONERILOR CA FACEAM MONTAJE SI LE VINDEAM LA ALTI COPII ACUM M-A CAM LASAT VEDEREA SI MEMORIA VREAU SA AJUT UN PRETEN SA-I FAC UN HARB DE TV SI NU AM SCHEMA RESPECTIVA MULTUMESC DOMNULUI ADMINISTRATOR 18/ /208/
Meşteru
Mester
Mesaje: 128
Membru din: Vin Aug 10, 2012 10:44 pm
Localitate: Suceava

Re: Citeste aici inainte de a te apuca de reparat.

Mesaj necitit de Meşteru »

Ar mai fi de adăugat câteva ceva din experienţele mele de prin liceu:
- e ideal să lucrezi frumos, adică să faci montajul pe module pentru a fi mai uşor de depanat.
-letconul dacă vezi că pică de pe masă nu încerca să îl prinzi...am păţit-o şi eu şi mulţi alţii e nasol.
-referitor la măsurarea rezistentei interne a prizei sau a unui acumulator auto, nu pune ohmetrul că sare cu totul, rezistenţa internă se calculează cu un sistem de 2 ecuaţii şi cu 2 consumatori diferiţi.
-e valabil şi la măsurarea curentului... am priteni care au măsurat curentul din priză cu ampermetul cu şunt de 20A, superb.
-se reverifică montajul de vreo 2-3 ori înaintet să îl pui sub alimentare, a trebuit să ard un integrat de vreo 70 de lei ca să mă învăţ minte.
-referitor la clorura ferică , dacă corodezi şi o încălzeşti cu feonul într-o cameră neaerisită, nu e o idee bună, se degajă o ceaţă care e toxică..
-nu e recomandat să lucrezi obosit, se pot întâmpla accidente
- si trebuie avut grijă cu condensatorii electrolitici de capacitatate mare puşi inversi, dacă vezi că protejează-ţi ochii.
Ar mai fi dar nu îmi trec acum prin minte.
Sssmokin`!
k1nder
Utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: Mie Dec 19, 2012 6:42 pm
Localitate: Romania

Re: Citeste aici inainte de a te apuca de reparat.

Mesaj necitit de k1nder »

Meşteru scrie:
-referitor la clorura ferică , dacă corodezi şi o încălzeşti cu feonul într-o cameră neaerisită, nu e o idee bună, se degajă o ceaţă care e toxică..
-nu e recomandat să lucrezi obosit, se pot întâmpla accidente
- si trebuie avut grijă cu condensatorii electrolitici de capacitatate mare puşi inversi, dacă vezi că protejează-ţi ochii.
Cu clorura am avut o experienta urata rau,am varsat recipientul in camera /204/
De multe ori lucrez obosit si mereu ard cate ceva,tin minte am avut un dvd la reparat care avea defect sursa in comutatie... am schimbat puntea redresoare o mana de tranzistori si rezistente /204/ aveam doua fire lipite pe sursa care au luat-o la vale pe display si s-a ars integratul smd care ataca display-ul si de atunci m-am invatat minte sa nu mai lucrez obosit,norocul meu a fost ca dvd-ul nici nu se aprindea cand mi l-a adus propietarul,i-am zis ca n-am putut sa-l repar /204/
Ar mai fi ceva de adaugat pe masa de lucru sa fie ordine...
platon
Utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: Mar Iun 12, 2012 8:21 pm

Re: Citeste aici inainte de a te apuca de reparat.

Mesaj necitit de platon »

multumesc mult mestere dar nu mai fac de mult montaje pe placute sau module iar in ce priveste aparatul de masura nu pot sa-l ard am un ut55 si cica e mai destept ca mine iar cu clorura nu lucrez ca e puturoasa prefer acidul /206/ /5/ /23/ multumesc
ualex62
Utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 28, 2013 11:43 am

Re: Citeste aici inainte de a te apuca de reparat.

Mesaj necitit de ualex62 »

/202/ ok :))))
Avatar utilizator
nicumicu
Electronist avansat
Mesaje: 438
Membru din: Mar Iun 12, 2012 10:41 am
Localitate: Bacau
Contact:

Re: Citeste aici inainte de a te apuca de reparat.

Mesaj necitit de nicumicu »

Exista multe reparatii casnice pe care le poti face chiar tu, cu produsele si tehnicile potrivite. Informeaza-te inainte sa te apuci de treaba,documenteaza-te cu privire la functionarea obiectului respectiv si a componentelor interne (cauta manualul sau datasheetul componentei respective )si cheama un profesionist doar atunci cand este cu adevarat necesar.
Insa fara a demonta aparatul respectiv,a-l curata de praf ,a constata vizual ce nu-i in regula si a face cateva verificari ,masuratori necesare nu poti prezenta defectul in forum.
vzmirifis
Utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: Lun Ian 26, 2015 6:41 am

Re: Citeste aici inainte de a te apuca de reparat.

Mesaj necitit de vzmirifis »

totusi n-ar trebui specificat ca acei care vin cu intrebari de genul cum sa repar ,,nustiuce..." sa puna si poze cu respectivul ,,nustiuce" ? ca domn doctor cand l-am intrebat la telefon ca ce sa iau ca ma doare capul mi-a zis scurt - pastile de limbrici !zic eu ca ar trebui conditii puse pentru aceia care vor raspunsuri sau sterse intrebarile de catre dumneavoastra pentru ca ,cel putin pentru mine cand fac ceva cu pasiune am grija sa nu ma plictisesc .Sau sa punem altfel problema: ati putea deschide un topic cu ce reguli am dori sa avem aici nu neaparat sa le aprobati cei care au construit acest portal merita totusi sa aiba ultimul cuvant,va felicit cu aceasta ocazie ,dar sa discutam totusi serios si normal ca adulti responsabili nu niste copii .sper ca nu v-am deranjat sau ofensat in vreun fel ,multumesc !
telibancatalin
Utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: Joi Mai 31, 2012 8:29 pm

Re: Citeste aici inainte de a te apuca de reparat.

Mesaj necitit de telibancatalin »

Buna seara,
Intrebarea este: acest forum este pentru profesionisti ? sau pentru cei care au descoperit clorura ferica ? sa stiti ca de pe un tricou iese doar cu foarfeca.
Daca repar tv.din 1991 cu firma la strada si mai stiu sa refac din memorie cablajul ars in zona BV la tv alb negru de tipul H1 H2 sau sa pui pe vobler o cale comuna de 2CI sa o aduci in stare de fabrica dupa ce a intrat un mester in dansa...nu inteleg ce inseamna "citeste aici inaite de te apuca de reparat" am citit. Eu repar tv din scoala generala am 49 de ani ...se pune ?
Intreb ptr. ca am vazut doar intrebari puerile in sectiunea citeste.
Probabil ma ve-ti bloca pe site dar cand am citit postarile cu aceasta clorura ferica ,cum este folosita si etc...
Cer scuze admin dar sunt singurul vizitator autentificat in acest moment.
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Citeste aici inainte de a te apuca de reparat.

Mesaj necitit de PETRE »

Acest topic a fost initiat datorita multor utilizatori exagerat de entuziasti care cred ca "tot ce zboara se mananca". Spre acest topic sunt indrumati cei care se cunosc inca din prima lor postare (dupa felul cum pun problema), ca habar nu au nimic si se apuca direct de reparat un tv.
Conditiile din primul post nu sunt exagerate si reprezinta un minimum atunci cad te apuci sa desfaci un tv. Nu cred ca daca cineva le indeplineste devine imediat profesionist.
Scrie răspuns