televizor Goldstar sasiu pc04

Comunitatea depanatorilor TV incepatori sau avansati
vpreda2
Utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Mai 04, 2019 7:31 am

televizor Goldstar sasiu pc04

Mesaj necitit de vpreda2 »

Buna ziua . Am un televizor Goldstar ckt9902 cu cateva probleme . In primul rand toatetensiunile sunt in regula mai putin tensiunea de alimentare  a modului final video care trebuia sa fie 180v si la mine e 250v . Tensiunea b+ este normala 118v imaginea este buna pot sa o facalizez dar totusi nu imi place cum se vede conturilese vad groase nu defocalizat e altfel si culorilese vad prea  inchise . A doua problema el a avut defect si baleajul vertical facea foarte urat am schimbat condensatorul de cuplaj cu bobina de deflexie si s-a rezolvat problema asta dar alt defect tot persista in partea de sus face niste liniute care se mai reduc cand televizorul se incalzeste . Am schimbat cam toti condensatorii in etajul debaleaj vertical degeaba .
Doc1.doc
(741 KiB) Descărcat de 177 ori
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: televizor Goldstar sasiu pc04

Mesaj necitit de PETRE »

Trebuiesc inlocuiti si electroliticii din primarul si secundarul sursei. As incepe cu cei de pe B+
vpreda2
Utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Mai 04, 2019 7:31 am

Re: televizor Goldstar sasiu pc04

Mesaj necitit de vpreda2 »

Am sa ii schimb . Din ce cauza am tensiunea de alimentare a modului final video asa mare 250 v , 260v aproape fata de 180v cat trebuia sa fie ?
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: televizor Goldstar sasiu pc04

Mesaj necitit de PETRE »

banuiesc B+ nu este bine filtrata
vpreda2
Utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Mai 04, 2019 7:31 am

Re: televizor Goldstar sasiu pc04

Mesaj necitit de vpreda2 »

Am schimbat unul din condensatorii de pe b+ o sa il schimb si pe celalt . Acum si tensiunea de 180v pentru final video e normala . Nu mai face nici liniile alea sus . Dar imaginea tot nu e cum trebuie tot cu contururi groase si mai face si niste linii foarte subtiri si dese pe unele programe pe unele culori . Pe euroscart nu face asa numai pe antena
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: televizor Goldstar sasiu pc04

Mesaj necitit de PETRE »

Lipiturile pe integratul din calea comuna + macar un electrolitic pe acolo. Fara ESR-metru greu de reparat tv-ul asta. La onorabila lui varsta iti trebuie un buzunar plin cu electrolitici.
vpreda2
Utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Mai 04, 2019 7:31 am

Re: televizor Goldstar sasiu pc04

Mesaj necitit de vpreda2 »

Am mai schimbat din condensatorii din calea comuna . Sa incerc sa schimb si din condensatorii ceramici ? Am uitat sa soun ca nici sonorul nu e cum trebuie se aud permanent paraziti ca cei facuti de motoare pe unele canale se aud mai tare pe altele mai putin pe alt televizor nu se aud . Si un post care pe alt televizor se vede bine pe asta e plin de purici unul singur celelate nu se vad cu purici
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: televizor Goldstar sasiu pc04

Mesaj necitit de PETRE »

Trebuie reglat foarte putin (cam jumatate de tura) bobina de CAF cu o surubelnita nemetalica...se afla tot in calea comuna.
vpreda2
Utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Mai 04, 2019 7:31 am

Re: televizor Goldstar sasiu pc04

Mesaj necitit de vpreda2 »

Am umblat la bobina de caf aft banuiesc ca inseamna caf si televizorul nu mai are sonor cu paraziti imaginea s-a mai imbunatatit putin dar pe unelecanale ela fel . Am umblat si la semireglabilul de regaj al agc tot degeaba mai e acolo si o bobina cu miez reglabil vif . Sa incerc sa umblu si la aia ?
AVRAM DORU MARIUS
Utilizator nou
Mesaje: 66
Membru din: Sâm Feb 24, 2018 6:02 pm

Re: televizor Goldstar sasiu pc04

Mesaj necitit de AVRAM DORU MARIUS »

Pe toate benzile face la fel?
Verificati cu atentie in ce benzi sint programele pe care merge bine si in ce benzi sint cele care nu sint Ok. In acest caz daca sint diferente intre benzi, inseamna ca selectorul este cu probleme.
vpreda2
Utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Mai 04, 2019 7:31 am

Re: televizor Goldstar sasiu pc04

Mesaj necitit de vpreda2 »

Pe aceleasi benzi am si canale care intra bine si altele care nu . Sa incerc sa umblu si la bobina cealalta ?
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: televizor Goldstar sasiu pc04

Mesaj necitit de PETRE »

De ce ti-e frica asa?! Regleaza foarte putin stanga/dreapta si daca nu da rezultate o pui la loc.
AVRAM DORU MARIUS
Utilizator nou
Mesaje: 66
Membru din: Sâm Feb 24, 2018 6:02 pm

Re: televizor Goldstar sasiu pc04

Mesaj necitit de AVRAM DORU MARIUS »

Ce indicativ are bobina , ca sa vedem pe schema. Dar totusi verificati cu atentie daca canalele bune si rele se regasesc in aceeasi banda.
vpreda2
Utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Mai 04, 2019 7:31 am

Re: televizor Goldstar sasiu pc04

Mesaj necitit de vpreda2 »

Va multumesc ca vreti sa ma ajutati . Am umblat si la L102 si L103 am reusit sa nu mai am paraziti pe sunet dar imaginea tot proasta este acum e cetoasa defocalizata pana acum vedea cu contururi groase si inchise la culoare si cu contrast mare oricum ole reglez ori e asa ori e cetoasa am umblat si la VR101 . Am schimbat si toti condensatorii din calea comuna in afara de C108 . Pe scart vede super are tubul bun . Eu le-am reglat dupa ureche e vreo ordine in care se fac ? Pe toate benzile face la fel toate canalele se vad prost dar unele ceva mai putin pe uhf se vede mai prost inainte sa umblu la bobine era invers
Scrie răspuns