Scurt-circuit(ciudat-nerezolvat)

S-a stricat masina de spalat? Mai ia-ti o nevasta!
morocanosul
Mester
Mesaje: 261
Membru din: Lun Mar 26, 2012 10:20 am

Scurt-circuit(ciudat-nerezolvat)

Mesaj necitit de morocanosul »

Am folosit masina de spalat,la un moment dat, a sarit siguranta, pe faza am o siguranta automata 6A,pe nul o sig.(patron ceramic) in care am bagat 2 fire (lita,din un fir multifilar),nu am supradimensionato,nici subdimensionato,ceva mai stiu si eu referitor la U/I/P , Intrebare: a sarit odata,am pus lita din nou(nu a sarit cea automata),a mai sarit ,pe scurt am incercat sa elimin pe rand posibilele cauze,frigider,TV-uri etc. dar principalul suspect a ramas masina de spalat! Nu este automata sa necesite priza de 16A etc. dar dupa repunerea sig. tot cu masina,merge,am incercat de 3-4 ori on /of ,merge! Ce credeti ca ar fi putut cauza aceasta problema? Mentionez ca masina este ANTICA,nu are condensator pe motor! Daca a sarit siguranta,si dupa reincercari merge... Daca ar fi scurt la motor ar trebui sa sara sig.de fiecare data,nu??
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4172
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Scurt-circuit(ciudat-nerezolvat)

Mesaj necitit de PETRE »

Era subdimensionata... alta explicatie nu vad. Daca ar fi rezistat la un consum de minimum 7A ar fi decuplat cea automata in cazul unui scurt.
Pentru prize ar trebui sa ai sigurante de 16A.
Avatar utilizator
nicumicu
Electronist avansat
Mesaje: 438
Membru din: Mar Iun 12, 2012 10:41 am
Localitate: Bacau
Contact:

Re: Scurt-circuit(ciudat-nerezolvat)

Mesaj necitit de nicumicu »

Am folosit masina de spalat,la un moment dat, a sarit siguranta, pe faza am o siguranta automata 6A,pe nul o sig.(patron ceramic) in care am bagat 2 fire (lita,din un fir multifilar),nu am supradimensionato...............................


Siguranta automata LF25 reglata la 6A din fabrica?Uita-te mai bine la ea...
Cealalta siguranta poti pune mai multe lite ,normal trebuie sa sara cea automata.
Verifica daca nu ai faza pe carcasa masinii cu stecherul introdus in ambele pozitii ,posibil fir de Nul de protectie in neregula.
morocanosul
Mester
Mesaje: 261
Membru din: Lun Mar 26, 2012 10:20 am

Re: Scurt-circuit(ciudat-nerezolvat)

Mesaj necitit de morocanosul »

ADMIN ai dreptate,cred ca am subdimensionato,dar asa cum a fost a functionat!! Pt.nicumicu:este o chestie ruseasca,chinezeasca,un lucru este sigur:nu am cum sa modific nimic!!(la siguranta,curent...) are doar butonul de rearmare,cand decupleaza! Masina are inpamantare,nu este problema unui scurt,intrebarea este:acel scurt-circuit care a provocat defectul,nu se repeta! Sa fie scurt in bobinajul motorului? Daca ar fi asa ar trebui sa se manifeste permanent,nu??
Scrie răspuns