Unde ati facut si cum v-a placut in armata.

Aici se poate discuta despre aproape orice.
morocanosul
Mester
Mesaje: 261
Membru din: Lun Mar 26, 2012 10:20 am

Re: Unde ati facut si cum v-a placut in armata.

Mesaj necitit de morocanosul »

savu scrie:Am facut armata la Vanju Mare,au trecut repede 9 luni,la Infanterie,a fost chiar frumos la 19-20 ani.O experienta pe care nu o uiti niciodata. /202/
In ce perioada? Ce fel de unitate era(infanterie,tancuri...)?
savu
Utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: Mar Ian 29, 2013 2:10 pm

Re: Unde ati facut si cum v-a placut in armata.

Mesaj necitit de savu »

Am terminat in "82,erau de toate si transmisiuni si tancuri,cred ca nu sunt secrete militare ce scriem aici.
morocanosul
Mester
Mesaje: 261
Membru din: Lun Mar 26, 2012 10:20 am

Re: Unde ati facut si cum v-a placut in armata.

Mesaj necitit de morocanosul »

DIn toate aceste"jucarii" care tia placut?
savu
Utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: Mar Ian 29, 2013 2:10 pm

Re: Unde ati facut si cum v-a placut in armata.

Mesaj necitit de savu »

Erau frumoase tabu-rile.
morocanosul
Mester
Mesaje: 261
Membru din: Lun Mar 26, 2012 10:20 am

Re: Unde ati facut si cum v-a placut in armata.

Mesaj necitit de morocanosul »

Asa,vazute din afara,arata frumos /203/ .dar când trebiau "aranjate",vine general,bla,bla..,sa vezi numai ce activitate era /2/ /203/ /6/
morocanosul
Mester
Mesaje: 261
Membru din: Lun Mar 26, 2012 10:20 am

Re: Unde ati facut si cum v-a placut in armata.

Mesaj necitit de morocanosul »

savu scrie:Am facut armata la Vanju Mare,au trecut repede 9 luni,la Infanterie,a fost chiar frumos la 19-20 ani.O experienta pe care nu o uiti niciodata. /202/
Am si eu o intrebare:Ai incercat un AG-7 /32/
savu
Utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: Mar Ian 29, 2013 2:10 pm

Re: Unde ati facut si cum v-a placut in armata.

Mesaj necitit de savu »

Am tras cu AG,nu stiu de care era,nu imi amintesc,te dureau urechile pe urma.
morocanosul
Mester
Mesaje: 261
Membru din: Lun Mar 26, 2012 10:20 am

Re: Unde ati facut si cum v-a placut in armata.

Mesaj necitit de morocanosul »

savu scrie:Am tras cu AG,nu stiu de care era,nu imi amintesc,te dureau urechile pe urma.
Raspunsul tau, ma lasa fara cuvinte !! Ce fel de soldat erai,daca habar nu aveai cu ce arme lupti??? /13/ !Ori aveai PILE /203/ si ai fost dus la o tragere "demonstrativa",unde altii(si mai habarnisti decat tine),au considerat ca esti competent sa umbli cu jucarii periculoase /204/ ! daca eram colegi,eu plateam "spaga " la doctor,DOAR sa fii declarat INAPT /13/ ! /63!!!!
savu
Utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: Mar Ian 29, 2013 2:10 pm

Re: Unde ati facut si cum v-a placut in armata.

Mesaj necitit de savu »

Bine,au trecut 31 de ani de atunci,au fost 6-7 trageri,una cu AG,AG-7 daca vrei,se tinea pe umar cand trageai, /56/ numai bine si sanatate!
morocanosul
Mester
Mesaje: 261
Membru din: Lun Mar 26, 2012 10:20 am

Re: Unde ati facut si cum v-a placut in armata.

Mesaj necitit de morocanosul »

savu scrie:Bine,au trecut 31 de ani de atunci,au fost 6-7 trageri,una cu AG,AG-7 daca vrei,se tinea pe umar cand trageai, /56/ numai bine si sanatate!
Multumesc pentru precizari!! /46/
marian67
Utilizator nou
Mesaje: 57
Membru din: Lun Apr 29, 2013 11:24 am

Re: Unde ati facut si cum v-a placut in armata.

Mesaj necitit de marian67 »

M-da armata ,ce amintiri frumoase , am facut armata in'87 la tancuri desi am fost initial selectat pt transmisiuni datorita unui ordin de-atunci 3 luni perioada de instructie si dupa, inapoi in campul muncii. /9/
Dupa perioada de instructie,2saptamani munca la Tehnolemn Ploiesti,alte 2saptamani la sere de legume,3luni electrician intr-o tabara de Vanatori de munte varful Dichiu Bucegi ,toata vara lui '87munci agricole la Vedea jud.GIURGIU ,toamna cules porumb in baragan Ciulnita Slobozia,in Decembrie plantat puieti salcam zona vulcanii noroiosi Buzau si ultimile 3luni bucatar poligon com Maneciu jud Prahova,lasat la vatra instruit /208/ .
Tancul este o masina blindata care pe timp de pace asigura chiulul a 4oameni /32/ si pe timp de razboi moarte sigura /53/
Atentie... curentul electric, nu se aude nu se vede dar circula.....
morocanosul
Mester
Mesaje: 261
Membru din: Lun Mar 26, 2012 10:20 am

Re: Unde ati facut si cum v-a placut in armata.

Mesaj necitit de morocanosul »

Bine zis,Marian67! La noi se reparau si tancuri(T 34,gloria armatei...sovietice), dar sincer iti spun,o singura data am urcat in interior(curiozitate),când am vazut ce primitiv este construit(oricum,a rezistat o multime de ani!),am tot respectul pentru soldatii acestei arme!! Eu nu urcasem,cu intentia de a "spiona",eram curios cum,ce ,unde se afa sistemul de vedere pe timp de noapte! /203/ ! Nici in ziua de azi(nu stiu,am uitat...oricum au trecut 30 de ani) /207/ /203/
dan-a2
Mester
Mesaje: 280
Membru din: Lun Oct 10, 2011 2:07 pm
Localitate: PH

Re: Unde ati facut si cum v-a placut in armata.

Mesaj necitit de dan-a2 »

Scoala de soferi la Slobozia ,dupa care la canalul Dunare - Marea Neagra > Lumina > Cumpana > Navodari > Cernavoda >> 83/85 >>> poate gasesc un camarad !! /203/
nelu79
Utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: Vin Oct 19, 2012 10:47 pm

Re: Unde ati facut si cum v-a placut in armata.

Mesaj necitit de nelu79 »

am facut armata in 1999 vladeni ardeal brasov um 01472 era oun depozit de munitie se facea paza si garda numai ca am avut noroc cu cunostintele mele de electronica sa fiu 8 luni centralist frumoasa viata
GNS
Utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Dec 07, 2013 3:36 pm

Re: Unde ati facut si cum v-a placut in armata.

Mesaj necitit de GNS »

Am facut armata la transmisiuni in Bucuresti, la o subunitate de radiotelegrafie. Am plecat in armata in toamna anului 1984, am prins cele mai ingrozitoare ierni din viata mea. Am mancat armata pe paine , cum spun unii care au facut-o regulamentar. Mai stiu si acm alfabetul Morse, chiar si RSGG-ul. In acea unitate faceam serviciul de tura in punctul de control radio si serviciul de garda. Consider ca amata te face cu adevarat BARBAT. Sunt multe de spus despre armata, insa viata ne preseaza cu noutatile ei si ne comprima timpul. Parca ieri a fost revolutia si acum ma trezesc la 48 de ani sa repar aproape orice, ce functioneaza la curent electric.
Scrie răspuns