Atelierul de acasa

Aici se poate discuta despre aproape orice.
morocanosul
Mester
Mesaje: 261
Membru din: Lun Mar 26, 2012 10:20 am

Atelierul de acasa

Mesaj necitit de morocanosul »

As dori sa va intreb,atelirul dvs.,ce dotari are? Desigur,stiu si eu ca depinde MULT de bugetul disponibil,dar (presupun) si de cunostintele in domeniu! Am vrut sa spun,ca cumpar un tester,multim.sau osciloscop,etc. dor pt ca am bani,dar daca nu stiu sa-l folosesc?.La ce bun?. Am vrut doar sa stiu dotarea minima,necesara pt.activitatea de depanare electronice! Desigur,stiu ca baza este TEORIA!!! Dupa aceea,incet,incet,practica isi va spune cuvantul!! Nu doresc reclame,ci pur si simplu: Am un multim.,un stabilizator,ESR,osciloscop,etc.! Cum am spus,o dotare minima. Mercy.
Meşteru
Mester
Mesaje: 128
Membru din: Vin Aug 10, 2012 10:44 pm
Localitate: Suceava

Re: Atelierul de acasa

Mesaj necitit de Meşteru »

Salut, eu am aşa acasă: un birou de 1.8m pe 1m din stejar, o sursă atx făcută reglabilă pentru teste, o punte LC digitală cu microcontroller, 2 multimetre, un letcon, un pistol de lipit din ăla românesc, am componetele în cîteva cutiii, o lupă mare cu suport pentru plăcuţe mici, ochelari de protecţie pentru condensatori /204/ . Mai nou am o mini freză multifunţionară care e pe post de bormaşină de cablaje. pe un birou ălături am calculatorul. Am şi multe foi cu schiţe şi scheme etc. Pe perete am lipit un postez cu codul culorilor la rezistenţe.. ştiu codul dar se înâmplă uneori să nu ştii.. pur şi simplu.
Sssmokin`!
exterminatorultv
Utilizator nou
Mesaje: 95
Membru din: Vin Mai 11, 2012 9:20 pm

Re: Atelierul de acasa

Mesaj necitit de exterminatorultv »

Meşteru scrie: Pe perete am lipit un postez cu codul culorilor la rezistenţe.. ştiu codul dar se înâmplă uneori să nu ştii.. pur şi simplu.
Lapsus Mestere,lapsus.Sau /46/ ,sau /8/ ,posibil si acestea doua.Mie mi s-a mai intamplat uneori. /61/ /204/
''A-i multumi pe toti este un tel care nu poate fi atins niciodata''
Scrie răspuns