Frigider FRIGERO

S-a stricat masina de spalat? Mai ia-ti o nevasta!
morocanosul
Mester
Mesaje: 261
Membru din: Lun Mar 26, 2012 10:20 am

Frigider FRIGERO

Mesaj necitit de morocanosul »

Acest model produs in anii 70-80 ,trepideaza foarte tare! Ce material as putea sa pun sub el sa nu mai trepideze asa de tare? Ziua,nu se aude(nu deranjaza,dar noaptea,cand este liniste,se aude ...! Prin vibratii,se aude si as dori o solutie,ce material sa pun,am incercat cu niste cauciuc din talpa de pantof,dar fiind prea dens,nu prea da rezultate! Aveti vreo idee? Am incercat sa echilibrez aparatul (cu nivela),dar necesita ceva amortizor de vibratii! Ce i-mi recomandati?(inafara de CUMPARA-TI altul,lucrul pe care il stiu si eu,problema mea este ca nu am BANI!)! Cand esti somer,cu banii la limita,incerci sa mai apuci si ziua de maine!!!
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4172
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Frigider FRIGERO

Mesaj necitit de PETRE »

Am observat ca de regula la frigider zgomotul poate fi produs de radiatorul de pe spatele lui, acesta nefiind prins corespunzator. Apasa in diferite locuri pe el si o sa observi ca zgomotul dispare dupa care cauti solutii sa-l consolidezi. Pe langa faptul ca trebuie asezat perfect vertical trebuie sa-i reglezi piciorusele astfel incat greutatea lui sa fie distribuita egal in toate cele patru puncte.
Inca ceva: asigurate ca nu lipsesc tampoanele de cauciuc de la picioarele compresorului. Daca a avut o interventie si frigotehnistului ia fost lene posibil sa nu le mai fi pus la loc.
Scrie răspuns