oare ce fac toti oamenii deodata?

Aici se poate discuta despre aproape orice.
morocanosul
Mester
Mesaje: 261
Membru din: Lun Mar 26, 2012 10:20 am

oare ce fac toti oamenii deodata?

Mesaj necitit de morocanosul »

Odata deschis subiectul de colegul "VILIUS",primul raspuns care mi-a venit in cap a fost:respira! Chiar sunt curios,cam ce(mai)fac toti oamenii deodata? La chestia asta nu m-am gandit niciodata,dar acum chiar as vrea sa stiu raspunsul! Ceva pareri??
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4172
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: oare ce fac toti oamenii deodata?

Mesaj necitit de PETRE »

supravetuiesc /207/... crizei
Avatar utilizator
nicumicu
Electronist avansat
Mesaje: 438
Membru din: Mar Iun 12, 2012 10:41 am
Localitate: Bacau
Contact:

Re: oare ce fac toti oamenii deodata?

Mesaj necitit de nicumicu »

Salut ,i-si pun intrebari ,mereu ne punem intrebari,asteapta raspunsuri , mereu asteptam cel putin un raspuns ,ne traim viata ,zi de zii .
Meşteru
Mester
Mesaje: 128
Membru din: Vin Aug 10, 2012 10:44 pm
Localitate: Suceava

Re: oare ce fac toti oamenii deodata?

Mesaj necitit de Meşteru »

dar defapt noi pentru ce traim? care e rostul nostru ca specie?
Sssmokin`!
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4172
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: oare ce fac toti oamenii deodata?

Mesaj necitit de PETRE »

avem, într-adevăr, nevoie de un scop care să ne ţină la suprafaţă.

acceptarea suferinţei/întâmplării/vieţii, în sensul că ne lăsăm conduşi de acel “destin” (pe care trebuie, de fapt, să ni-l facem sau să încercăm să ni-l facem singuri) este o laşitate.

trăim, aşadar, pentru un scop. pentru o idee. pentru prezent. pentru promisiunea unei vieţi mai bune. pentru dragoste. pentru că cealaltă variantă înseamnă laşitate. deoarece ne-am născut pentru asta.
motivele trebuie să le descoperim fiecare. şi să fim recunoscători că nu facem parte din miliardele de embrioni care n-au avut parte de şansa asta.
....este un citat de pe un blog
morocanosul
Mester
Mesaje: 261
Membru din: Lun Mar 26, 2012 10:20 am

Re: oare ce fac toti oamenii deodata?

Mesaj necitit de morocanosul »

@ADMIN:Adevarat,"destinul",soarta fiecaruia dintre noi,este cum ti-o faci,tu personal,nu depinde nici de vrajitoare,ghicitoare,astrologi etc. Mai pe romaneste,cum i-ti asterni,asa dormi!! Pt. colegul Mesteru: Unii oameni mananca ca sa traiasca,altii,traiesc ca sa manance(nu este cugetarea mea)! Ca si specie,chiar nu stiu ce facem,evoluam,evoluam... dar pana la urma de prea multa inteligenta(care poate fi folosita si negativ,cum sa mai intamplat),o sa ne autodistrugem,inainte sa vina asteroizi,comete,supervulcani si tot felul de grozavii naturale! Cred ca suntem singura specie care se poate AUTODISTRUGE!! Pana atunci mai avem! Un an,zece poate 50-100...! Oricum,bucurati-va de fiecare zi,ca si cum ar fi ultima! UN AN NOU FERICIT,tuturor si fara defectiuni macar 2-3 zile,dupa aceea vom continua...depanarile! Sa auzim numai de bine!!!
vilius
Utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: Lun Noi 26, 2012 9:22 pm

Re: oare ce fac toti oamenii deodata?

Mesaj necitit de vilius »

Deodata imbatranim cu totii...
Scrie răspuns