11ak30

Comunitatea depanatorilor TV incepatori sau avansati
vasand
Utilizator nou
Mesaje: 29
Membru din: Vin Ian 18, 2013 12:00 pm

11ak30

Mesaj necitit de vasand »

tv akai sasiu 11ak30.tensiuni alimentare corecte,dar se supraincalzeste finalul linii si finalul cadre.TV functioneaza perfect cam o ora dupa care intra in stanby.final linii si cadre supraincalzite.Condensatorul din baza final linii schimbat.Va rog o idee!
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4172
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: 11ak3o

Mesaj necitit de PETRE »

Este normal sa se incalzeasca componentele amintite, din aceasta cauza sunt puse pe radiator. Ce temperatura au.
Eu cred ca defectul are drept cauza ceva lipituri reci. Verifica atent zona trafo linii, cupla deflexiei, stabilizatoarele 8v, 5v.
vasand
Utilizator nou
Mesaje: 29
Membru din: Vin Ian 18, 2013 12:00 pm

Re: 11ak3o

Mesaj necitit de vasand »

ultima oara am schimbat final cadre,iar radiatoarele le-am suplimentat si se incalzesc de nu poti sa pui mina pe ele.
dan-a2
Mester
Mesaje: 280
Membru din: Lun Oct 10, 2011 2:07 pm
Localitate: PH

Re: 11ak30

Mesaj necitit de dan-a2 »

Schimba cele 2 condensatoare de filtraj pe B+ ( 47uf/ 160 v ) , filtrajul pe tensiunea de + 26 v (necesara integrat vertical ) + dioda pe aceasta bara ,si neaparat condul de 100uf/ 50v (c 610 ) !!
vasand
Utilizator nou
Mesaje: 29
Membru din: Vin Ian 18, 2013 12:00 pm

Re: 11ak30

Mesaj necitit de vasand »

i-am mai pus niste rdiatoare suplimentare ,tv merge cam 3ore.la urmatoarea defectiune ma ocup si de problema incalzirii componentelor.Va multumesc de sfat/.
Avatar utilizator
ANDRASONI
moderator
Mesaje: 1325
Membru din: Mie Oct 12, 2011 11:33 am
Localitate: CLUJ-NAPOCA
Contact:

Re: 11ak30

Mesaj necitit de ANDRASONI »

Si atunci de ce ati mai postat?...,Acest forum este dedicat celor care se ocupa cu adevarat de electronica, nu de carpeli....,chiar daca , sunt sunt incepatori si vor sa invete, sunt de apreciat.Era suficient sa dati o "cautare" pe forum sau sa consultati revista "Depanatorul" nr.29 unde sunt tratate marea majoritate a sasielor 11AK**.OFF! /9/ /9/
"In timp ce faptele sunt rigide,adevarul este flexibil."Edward A.Murphy
Încuiat