Problema Intrare amplificator

Totul despre electronica audio
steffy89
Utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Feb 16, 2013 11:08 am

Problema Intrare amplificator

Mesaj necitit de steffy89 »

Salutare tuturor.Am realizat de curand un amplificator audio cu doua kit-uri cu TDA7294 in punte.Nu i-am pus corector sau preamplificator,i-am pus decat un VU-metru,deci intrarea semnalului se face direct...care este problema...cand bag semnal de la PC,totul merge perfect,dar cand vreau sa pun amplificatorul pe un mixer ,cum ating de RCA,face scurt si imi arde siguranta din blocul de alimentare al amplificatorului.Cum pot scapa de aceasta problema?
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4172
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Problema Intrare amplificator

Mesaj necitit de PETRE »

Ce mixer ai? Nu cumva este alimentat cu + la masa?
steffy89
Utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Feb 16, 2013 11:08 am

Re: Problema Intrare amplificator

Mesaj necitit de steffy89 »

Mixerul este Behringer DX626,daca era cu + la masa trebuia sa-mi faca probleme si cu alt amplificator si nu face...am pus un Kenwood pe el si nu e nicio problema,n-am brum,n-am scurt...totul e bine
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4172
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Problema Intrare amplificator

Mesaj necitit de PETRE »

Atunci problema este cu sursa amplificatorului pe care l-ai construit....este cu transformator?
steffy89
Utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Feb 16, 2013 11:08 am

Re: Problema Intrare amplificator

Mesaj necitit de steffy89 »

Da,cu transformator,in orice caz,tocmai am rezolvat problema.Cauza era vu-metrul,dupa ce l-am eliminat complet acum pot sa conectez amplificatorul la mixer! Nu stiu in ce fel afecta montajul dar ceva a fost in neregula cu el...Deci se poate inchide acest post!Multumesc!
Scrie răspuns