Ford Focus 1.8 TDCI,inlocuire kit ambreiaj

Totul despre problemele masinilor
bibanu47

Ford Focus 1.8 TDCI,inlocuire kit ambreiaj

Mesaj necitit de bibanu47 »

Ford Focus 1.8 TDCI,inlocuire kit ambreiaj


Masina prezentata este un Ford Focus 1.8 TDCI,la care sau inlocuit volanta,senzor volanta,rola accesorii si cureaua de la accesorii si va fac o scurta prezentare a motorului cat si a operatiei in sine.

Se practica 2 metode pentru demontarea cutiei de viteze:

1.se demonteaza numai cutia,motorul fiind suspendat in diferite moduri,
2.se demonteaza motorul cu cutie cu tot si se lucreaza la banc.

Prin cele descrise de mine in cele ceea ce urmeaza,tin sa precizez ca nu vreau sa jignesc pe nimeni si este o parere proprie,pentru care imi asum raspunderea.

La punctul numarul 1,colegii mei de breazla demonteaza numai cutia de viteze,sprijinind motorul cu tot felul de improvizatii si de cele mai multe ori acestea duc la ruperea racordurilor de la radiator,ruperea jojei,deteriorarea instalatiei electrice,etc.

La punctul numarul 2,procedeu care il folosesc si eu,se demonteaza cutia impreuna cu motorul si se lucreaza la banc iar in acest mod se face si o revizie generala la toate racordurile si subansamblurile lui,evitand eventualele probleme de racorduri imbatranite fizic,care in scurt timp pot duce la deteriorarea lui.

Pentru efectuarea acestei operatii de inlocuire a ambreiajului se fac in ordine urmatoarele operatii:

-se demonteaza scutul si colierele de la burdufele planetarelor la partea dinspre cutie,
-se demonteaza rotile si apoi suruburile care fixeaza amortizoarele in fuzete si se extrag planetarele,
-se goleste instalatia de racire si de desfac racordure,inclusiv vasul de expansiune,
-se demonteaza conductele de ulei de pe caseta de servodirectie,ele fiind fixate cu un singur surub de M6 si se goleste instalatia,
-se demonteaza compresorul AC si se leaga de traversa de la radiator pentru a nu goli freonul din instalatie ca sa implic proprietarul la alte cheltuieli,
-electromotorul,
-baterie cu suport cu tot,
-vas lichid pedala de ambreiaj,
-tabloul electric se da intr-o parte,
-cele 4 piulite care sustin evacuarea de langa turbo,
-in final se da motorul jos folosind o macara.


In momentul in care am tras cutia de viteze de pe motor,sa nu exagerez dar cred ca era in interior pe putin 0,5 kg de pilitura de la volanta rupta si acelasi lucru si in electromotor.Am curatat absolut totul cu presiune de aer si apoi am remontat totul la loc.
Ceva probleme au fost la demontare deoarece toate suruburile si piulitele erau ruginite,masina este din 2002 si nu a fost demontata niciodata.
Am mai avut neplacuta surpriza sa constat ca a umblat un mecanic din Bucuresti la placutele de frana care era foarte uzate si le-a schimbat dar nu a binevoit sa mai brideze furtunul de la frana pe amortizor ca sa nu frece de roata.

La vizionarea pozelor va rog sa fiti atenti la mesajul care le insoteste:
Fişiere ataşate
Autoturismul.JPG
Autoturismul.JPG (74.11 KiB) Vizualizat de 3425 ori
Ansamblu motor-cutie..JPG
Ansamblu motor-cutie..JPG (106.63 KiB) Vizualizat de 3425 ori
Cele 2 conducte ale casetei de servo,care se demonteaza..JPG
Cele 2 conducte ale casetei de servo,care se demonteaza..JPG (66.79 KiB) Vizualizat de 3425 ori
Motor in ansamblu,vedere frontala..JPG
Motor in ansamblu,vedere frontala..JPG (70.67 KiB) Vizualizat de 3425 ori
Peste aceasta rola de la accesorii se monteaza si pompa de la servodirectie..JPG
Peste aceasta rola de la accesorii se monteaza si pompa de la servodirectie..JPG (101.25 KiB) Vizualizat de 3425 ori
Placa de presiune si discul de ambreiaj uzate.JPG
Placa de presiune si discul de ambreiaj uzate.JPG (122.29 KiB) Vizualizat de 3425 ori
Rola accesorii.JPG
Rola accesorii.JPG (67.48 KiB) Vizualizat de 3425 ori
Rola accesorii noua.JPG
Rola accesorii noua.JPG (94.74 KiB) Vizualizat de 3425 ori
Spatele motorului cu ambreiajul montat..JPG
Spatele motorului cu ambreiajul montat..JPG (103.1 KiB) Vizualizat de 3425 ori
Spatele motorului cu kit-ul de ambreiaj demontat..JPG
Spatele motorului cu kit-ul de ambreiaj demontat..JPG (93.41 KiB) Vizualizat de 3425 ori
Tamponul de fixare al cutiei de viteze..JPG
Tamponul de fixare al cutiei de viteze..JPG (106.83 KiB) Vizualizat de 3425 ori
Tamponul de sustinere de la distributie..JPG
Tamponul de sustinere de la distributie..JPG (108.95 KiB) Vizualizat de 3425 ori
Vedere in ansamblu camera motor..JPG
Vedere in ansamblu camera motor..JPG (92.74 KiB) Vizualizat de 3425 ori
Vedere deasupra motorului..JPG
Vedere deasupra motorului..JPG (108.88 KiB) Vizualizat de 3425 ori
Volanta cu masa dubla..JPG
Volanta cu masa dubla..JPG (123.22 KiB) Vizualizat de 3425 ori
Alternatorul impreuna cu sistemul de antrenare..JPG
Alternatorul impreuna cu sistemul de antrenare..JPG (99.91 KiB) Vizualizat de 3425 ori
Antrenorul planetarei de pe partea dreapta,unde se poate urmarii faimosul rulment care atunci cand se uzeaza,creaza tot felul de zgomote ciudate..JPG
Antrenorul planetarei de pe partea dreapta,unde se poate urmarii faimosul rulment care atunci cand se uzeaza,creaza tot felul de zgomote ciudate..JPG (91.96 KiB) Vizualizat de 3425 ori
Distribuitorul injectiei.De aici pleaca motorina la fiecare injector in parte..JPG
Distribuitorul injectiei.De aici pleaca motorina la fiecare injector in parte..JPG (94.74 KiB) Vizualizat de 3425 ori
Mufele electrice care se afla deasupra cutie de viteze,ele facand alimentarea cutie si a motorului..JPG
Mufele electrice care se afla deasupra cutie de viteze,ele facand alimentarea cutie si a motorului..JPG (83.65 KiB) Vizualizat de 3425 ori
Pompa de injectie..JPG
Pompa de injectie..JPG (98.95 KiB) Vizualizat de 3425 ori
Sistemul aditional de incalzire,efectuat cu cele 3 bujii.JPG
Sistemul aditional de incalzire,efectuat cu cele 3 bujii.JPG (82.05 KiB) Vizualizat de 3425 ori
Supapa EGR,care este postata pe admisie,pe partea din spate a motorului..JPG
Supapa EGR,care este postata pe admisie,pe partea din spate a motorului..JPG (102.38 KiB) Vizualizat de 3425 ori
Suspendare compresorului pentru a nu pierde freonul din instalatie..JPG
Suspendare compresorului pentru a nu pierde freonul din instalatie..JPG (111.53 KiB) Vizualizat de 3425 ori